Wymiana doświadczeń, rekomendacje dla władz centralnych oraz wypracowanie wspólnych standardów działania wobec przejawów chuligaństwa podczas rozgrywek piłki nożnej były głównymi celami spotkania wojewodów, przedstawicieli ministerstw oraz policji. Podczas narady w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wnikliwie przeanalizowano również ostatnie przypadki zakłócenia porządku publicznego w Łomiankach i Gdyni.
Konieczność prowadzenia bardziej konsekwentnych działań, szerokiej współpracy z klubami, samorządami i Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz przestrzeganie i egzekwowanie przepisów zawartych w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych pozwoli na poprawę bezpieczeństwa na stadionach. Zdaniem uczestników spotkania, potrzebna jest większa koordynacja i systematyczność, począwszy od prewencji prowadzonej przez policję, poprzez egzekwowanie przestrzegania regulaminu imprez masowych przez kluby, aż po pracę sądów.
„Oprócz już dobrze funkcjonującej współpracy z policją, niezbędna jest pomoc środowiska piłkarskiego w tym w szczególności PZPN i Ekstraklasy SA a także UEFA. Na jesieni planujemy zorganizować również spotkanie wojewodów z komendantami wojewódzkimi z całej Polski w celu ujednolicania naszych działań” â podsumował Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Według przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości należy korzystać z dostępnych narzędzi ponieważ obowiązujące przepisy prawne dają dobrą podstawę do zabezpieczania imprez masowych. Zapowiedziano także poruszenie wskazanych podczas spotkania problemów w trakcie szkoleń dla sędziów. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych prowadzone będą prace nad stworzeniem ustandaryzowanych procedur współpracy wojewodów, policji i klubów dotyczących organizacji imprez masowych w tym meczów piłkarskich i zapewnienia ich bezpieczeństwa.
Wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa przedstawiła również Komenda Główna Policji. Znalazły się wśród nich m.in.: wprowadzenie regulaminu organizacji wyjazdów kibiców, obecność przedstawicieli wojewodów na meczach podwyższonego ryzyka, pociąganie do odpowiedzialności za oprawy meczów niezgodne z prawem, stworzenie krajowego wykazu ekspertów ds. bezpieczeństwa, współpraca z klubami i stowarzyszeniami oraz wdrożenie jednolitego standardu zabezpieczenia meczów bez względu na klasę rozgrywkową.
W spotkaniu zorganizowanym w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział m.in.: wojewodowie lub przedstawiciele jedenastu urzędów wojewódzkich; Stanisław Huskowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji; Marcin Jabłoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych; Jerzy Kozdroń, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, nadinsp. Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji oraz nadinsp. Dariusz Działo, Komendant Stołeczny Policji.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE