Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wizualizacje. Koncepcja obejmuje stworzenie szlaków dla pieszych i rowerzystów wzdłuż rzeki – od jej okolic na wysokości zamku do mostu 3 Maja. W planach są drewniane kładki, w tym nad wodą, pomosty, jak również wodny plac zabaw i park linowy.
Temat zagospodarowania brzegów rzeki pojawia się od wielu lat. Miasto chce wykorzystać potencjał obszarów nadwodnych, tworząc dla mieszkańców warunki dla rekreacji, wypoczynku i aktywności. Zamierza zrobić to w taki sposób, by nie zaburzać naturalnego uroku terenów Doliny Rzeki Łydyni. Koncepcja koncentruje się nie tylko przy rzece, uwzględnia także przestrzeń wokół zamku, błonia zamkowe oraz stawy.
– Bulwary kojarzą się zwykle z zabetonowaną przestrzenią nad brzegiem rzeki. W Ciechanowie bulwary spacerowe nad Łydynią wyobrażamy sobie zupełnie inaczej. Nie będzie betonowania, będzie ekologiczne podejście do rekreacji i wypoczynku nad wodą. Chcemy zastosować drewniane ciągi komunikacyjne przy rzece, nad rzeką i nad „Torfami”, tak aby pokazać mieszkańcom bogactwo naturalne Doliny Rzeki Łydyni. Te obszary w ogromnej mierze są niedostępne i nieodkryte przez mieszkańców, a naprawdę jest co podziwiać. Jestem przekonany, że bulwary będą trasą spacerów dla rodzin, miejscem atrakcyjnym dla turystów, pozwolą być bliżej przyrody, będąc jednocześnie w ścisłym centrum miasta. Co ważne, będą sprzyjały aktywności i zdrowemu stylowi życia, gdyż powstaną także z myślą o rowerzystach. Nasza propozycja jest naprawdę ciekawa i sądzę, że spotka się z przychylnością ciechanowian i przyjezdnych – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
Władze miasta zwracają uwagę, że utworzona na błoniach kładka, przy której zamontowane zostały ławki i tablice edukacyjne, jest swego rodzaju wstępem do inwestycji w bulwary. Kładka ta jest chętnie uczęszczana przez mieszkańców.
– Planując tak złożoną inwestycję, ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, tak by wprowadzone w teren zielony nowe formy – ciągi pieszo rowerowe czy elementy małej architektury, nie zakłócały walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego wyjątkowego miejsca. Całość inwestycji zgodnie z jej naturalnym uwarunkowaniem, ale też zgodnie z obowiązującymi aktami prawa miejscowego, zostanie podzielona na strefy. Obok stref do spacerów, pomostów na stawach i tarasów widokowych, pojawi się też nowy element rekreacyjny dla naszych najmłodszych mieszkańców – wodny plac zabaw. Ta inwestycja połączy pokolenia, ale też pokaże, jak piękna jest Dolina Rzeki Łydyni – powiedziała Joanna Potocka Rak, I zastępca prezydenta miasta.
Wodny plac zabaw i park linowy będą zlokalizowane w pobliżu istniejącej kładki. Budowa bulwarów wraz z dodatkowymi elementami zostanie podzielona na etapy.
R.J.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE