Miasto zapewni bezpłatne maseczki ochronne wielokrotnego użytku dla mieszkańców Ciechanowa. Dziś rozpoczęło się ich przekazywanie. Pierwsze zostały rozdane przez Straż Miejską. Maseczki można było otrzymać w trzech punktach miasta przy sklepach spożywczych.
Aktualnie trwa bezpieczne pakowanie kolejnych partii maseczek. Będą sukcesywnie przekazywane mieszkańcom, w miarę realizacji dostaw zamówionych przez miasto. Ich dystrybucją zajmą się pracownicy jednostek podległych miastu, przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.
- „W pierwszej kolejności przekazaliśmy maseczki chirurgiczne i FFP2 do szpitala, bo to był priorytet, tam potrzeby są największe. Teraz możemy zabezpieczyć też mieszkańców. W myśl nowych przepisów, od czwartku obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych. Szkoda jednak, że rządzący skupiają się tylko na wprowadzaniu zakazów i nakazów, a zamiast dostarczyć każdemu obywatelowi maseczkę, wolą dostarczyć każdemu kartę do głosowania. Dobrze, że są jeszcze samorządy, na które mogą liczyć mieszkańcy.” – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Na podstawie nowych przepisów mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 od 16 kwietnia (czwartek) do odwołania wprowadzony będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Obowiązkowe będzie zakrywanie, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa m.in. w miejscach ogólnodostępnych, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, na terenach zieleni, w szczególności w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, a także na terenach leśnych, podczas przebywania w środkach transportu zbiorowego oraz pojazdach, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. Obowiązek nie obejmie dzieci poniżej 2 lat albo osób, które nie są w stanie zakrywać ust lub nosa z powodu trudności w oddychaniu albo niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust i nosa.
Paulina Rybczyńska
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE
Są już oficjalne, potwierdzone przez PKW wyniki wyborów na prezydenta Ciechanowa. Krzysztof Kosiński został ponownie wybrany na prezydenta miasta, otrzymując 83,5% głosów. O funkcję prezydenta ubiegało się czterech kandydatów.
Ciechanów znalazł się w dziesiątce laureatów rankingu „Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży” Dziennika Gazety Prawnej – zajął czwarte miejsce w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców. Miasto doceniono za inwestycje w budowę nowej infrastruktury sportowej, organizację sportowych wydarzeń oraz wspieranie młodych talentów. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się podczas wczorajszej konferencji w Kielcach.
Miasto planuje stworzenie Bulwarów nad Łydynią. Dziś zaprezentowane zostały wizualizacje. Koncepcja obejmuje stworzenie szlaków dla pieszych i rowerzystów wzdłuż rzeki – od jej okolic na wysokości zamku do mostu 3 Maja. W planach są drewniane kładki, w tym nad wodą, pomosty, jak również wodny plac zabaw i park linowy.
Temat zagospodarowania brzegów rzeki pojawia się od wielu lat. Miasto chce wykorzystać potencjał obszarów nadwodnych, tworząc dla mieszkańców warunki dla rekreacji, wypoczynku i aktywności. Zamierza zrobić to w taki sposób, by nie zaburzać naturalnego uroku terenów Doliny Rzeki Łydyni. Koncepcja koncentruje się nie tylko przy rzece, uwzględnia także przestrzeń wokół zamku, błonia zamkowe oraz stawy.
– Bulwary kojarzą się zwykle z zabetonowaną przestrzenią nad brzegiem rzeki. W Ciechanowie bulwary spacerowe nad Łydynią wyobrażamy sobie zupełnie inaczej. Nie będzie betonowania, będzie ekologiczne podejście do rekreacji i wypoczynku nad wodą. Chcemy zastosować drewniane ciągi komunikacyjne przy rzece, nad rzeką i nad „Torfami”, tak aby pokazać mieszkańcom bogactwo naturalne Doliny Rzeki Łydyni. Te obszary w ogromnej mierze są niedostępne i nieodkryte przez mieszkańców, a naprawdę jest co podziwiać. Jestem przekonany, że bulwary będą trasą spacerów dla rodzin, miejscem atrakcyjnym dla turystów, pozwolą być bliżej przyrody, będąc jednocześnie w ścisłym centrum miasta. Co ważne, będą sprzyjały aktywności i zdrowemu stylowi życia, gdyż powstaną także z myślą o rowerzystach. Nasza propozycja jest naprawdę ciekawa i sądzę, że spotka się z przychylnością ciechanowian i przyjezdnych – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
Władze miasta zwracają uwagę, że utworzona na błoniach kładka, przy której zamontowane zostały ławki i tablice edukacyjne, jest swego rodzaju wstępem do inwestycji w bulwary. Kładka ta jest chętnie uczęszczana przez mieszkańców.
– Planując tak złożoną inwestycję, ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, tak by wprowadzone w teren zielony nowe formy – ciągi pieszo rowerowe czy elementy małej architektury, nie zakłócały walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego wyjątkowego miejsca. Całość inwestycji zgodnie z jej naturalnym uwarunkowaniem, ale też zgodnie z obowiązującymi aktami prawa miejscowego, zostanie podzielona na strefy. Obok stref do spacerów, pomostów na stawach i tarasów widokowych, pojawi się też nowy element rekreacyjny dla naszych najmłodszych mieszkańców – wodny plac zabaw. Ta inwestycja połączy pokolenia, ale też pokaże, jak piękna jest Dolina Rzeki Łydyni – powiedziała Joanna Potocka Rak, I zastępca prezydenta miasta.
Wodny plac zabaw i park linowy będą zlokalizowane w pobliżu istniejącej kładki. Budowa bulwarów wraz z dodatkowymi elementami zostanie podzielona na etapy.
R.J.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE
Kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej dobiegła końca. Inwestycja była możliwa dzięki porozumieniu pomiędzy prezydentem i starostą oraz pozyskaniu środków zewnętrznych.
Senioralia, czyli wydarzenie skierowane do ciechanowskich seniorów, zaplanowane są 12 października o godz. 16.00 w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Kraszewskiego 8. Będzie to pierwsze w mieście takie przedsięwzięcie. Zaprezentują się lokalne kluby seniora, organizacje działające na rzecz osób starszych oraz Rada Seniorów. Zorganizowany zostanie punkt medyczny i diabetyczny, pojawią się stoiska i prowadzone będą warsztaty. Przewidziane są pokazy, występy i poczęstunek.
Na Oddziale Dziecięcym powstała sala edukacyjna bezpiecznego ruchu drogowego, gdzie najmłodsi pacjenci mogą spędzać czas, ucząc się poprzez zabawę. By utworzyć salę, przebudowane zostały dwa pomieszczenia. Salę wyposażono w meble oraz gry, fantomy, znaki drogowe i książki. Miasto partycypowało w kosztach.
W ramach drugiej edycji projektu „Ciechanów miastem nowoczesnej edukacji”, na który miasto pozyskało ponad 800 tys. zł unijnego dofinansowania, część sprzętu elektronicznego trafiła już do miejskich szkół podstawowych. To 55-calowe interaktywne monitory, iPady i laptopy. Niebawem uczniowie będą korzystać także z robotów do programowania. Dzięki projektowi, realizowane są dodatkowe zajęcia dla uczniów, a wkrótce ruszą szkolenia dla nauczycieli.
W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 18.00 w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Kraszewskiego 8 odbędzie się gala najpiękniejszych utworów operowych, operetkowych i musicalowych w wykonaniu Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny.
Nowo wybudowany niski park linowy, który powstał obok hali sportowej, jedy pierwszym w Ciechanowie tego typu obiektem. To miejsce przeznaczone dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat.
Na ul. Bojanowskiego ułożone zostały dwie warstwy asfaltu i wymieniono krawężniki. Prace objęły także miejsca parkingowe. Remont przeszła cała ulica oraz odchodzące od niej łączniki do budynków.
Zainaugurowana została trzecia edycja bezpłatnego kursu samoobrony dla kobiet. W zajęciach dla mieszkanek Ciechanowa od 16 roku życia weźmie udział ponad 200 pań. Dziś odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym były obecne prawie wszystkie uczestniczki oraz organizatorzy. Absolwentki poprzednich edycji zaaranżowały scenkę, w której wykorzystano przykładowe techniki samoobrony.
Od poniedziałku 1 października dostępne są skatepark i pumptrack – pierwsze takie obiekty w Ciechanowie i okolicach, wybudowane przez miasto. Te komplementarne inwestycje, zrealizowane na terenie w pobliżu stawku za kościołem św. Piotra, służyły będą m. in. miłośnikom jazdy na rolkach, deskorolce i rowerze. Korzystać będą mogły osoby w różnym wieku, na różnych poziomach zaawansowania.
O skatepark i pumptrack postulowała przede wszystkim młodzież. Ani w mieście, ani na terenie powiatu ciechanowskiego nie było dotychczas takich obiektów sportowych. Skatepark umożliwia bezpieczną jazdę na rolkach, deskorolce, longboardzie czy hulajnodze. Pumptrack jest miejscem do ćwiczeń sportów rowerowych. Ważnym aspektem inwestycji jest propagowanie aktywnego, zdrowego stylu życia oraz stworzenie ciekawej alternatywy dla młodszej części ciechanowian. Pierwszymi korzystającymi z otwartego skateparku i pamptracku były dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5.
– Prowadząc inwestycje w Ciechanowie, stawiamy na różnorodność, bo takie podejście jest gwarancją zrównoważonego rozwoju miasta. Inwestujemy w drogi, chodniki, kanalizację, ale także innowacyjne projekty z dziedziny sportu czy kultury. Staramy się dbać o to, by Ciechanów miał dla swoich mieszkańców ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu, by nie trzeba było szukać atrakcji poza miastem. Te nowe obiekty to wynik konsekwentnej rozbudowy bazy sportowo-rekreacyjnej, przez co wspieramy aktywny i zdrowy styl życia. Należy podkreślić, że treningi w takich miejscach są dużo bezpieczniejsze, niż w prowizorycznych warunkach – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
Do prezydenta od dawna trafiały prośby o wybudowanie w Ciechanowie skateparku i pumptracku, przede wszystkim ze strony młodzieży oraz rowerzystów. Pomysł był konsultowany z przedstawicielami tych grup.
Powierzchnia skateparku wynosi 500 m2, jednocześnie może z niego korzystać około 20 osób. Pojawiły się m.in. banki, quartery, murki, poręcze, platformy, otwarty basen typu „Bowl” oraz inne elementy charakterystyczne dla tego typu obiektów. Wszystkie usytuowane są w sposób umożliwiający płynną i bezpieczną jazdę. Skatepark z betonową nawierzchnią ma dwa poziomy, aby ułatwić korzystanie z niego osobom o różnych umiejętnościach.
Pumptrack ma 1500 m2 powierzchni i dwa tory. Pierwszy tor o długości 50 m i 1,4 m szerokości powstał z myślą o dzieciach. Drugi tor o długości 150 m i 1,7 m szerokości przeznaczony jest dla młodzieży i dorosłych, uprawiających sporty rowerowe na wyższym poziomie zaawansowania. Obydwa tory umożliwiają jednoczesne korzystanie z nich przez kilka osób. Konstrukcja ziemna torów ma nawierzchnię bitumiczną. Skarpy torów i przestrzenie wewnątrz zostały obłożone trawą.
Na terenie obiektów zamontowane zostały ławki, stojaki na rowery, urządzenie serwisowe, kosze na śmieci. Teren został oświetlony i objęty monitoringiem.
Obszar, na którym realizowane są inwestycje jest systematycznie zagospodarowywany. Pod koniec maja ubiegłego roku na części obszaru, gdzie powstał skatepark oraz pumptrack, zrealizowane zostały dwa projekty obywatelskie, w ramach których powstały: plac zabaw, siłownia zewnętrzna, alejki oraz zamontowano elementy małej architektury. Kolejny etap zagospodarowania terenu (także projekt obywatelski), zakłada budowę zatoki postojowej, chodnika, 3 altan rekreacyjnych oraz montaż kolejnych elementów małej architektury i nasadzenia. Altany zostały już wybudowane.
Na inwestycje w skatepark i pumptrack miasto pozyskało 200 tys. zł dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego.
RJ
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE
Miasto za aktywne aplikowanie o środki unijne i szczególny wkład w rozwój regionu zostało wyróżnione nagrodą marszałka województwa mazowieckiego. Statuetka została przekazana podczas wizyty studyjnej w Ciechanowie, w której wzięli udział przedstawiciele jednostek z całej Polski, zajmujących się wdrażaniem środków unijnych.
Placówka Wsparcia Dziennego powstała w ramach projektu unijnego, na który miasto pozyskało prawie pół miliona złotych. Fundusze przewidziane były na pierwsze dwa lata funkcjonowania. Miasto zdecydowało jednak o kontynuowaniu działalności placówki. Realizacja projektu została podsumowana podczas spotkania, w którym wzięli udział m. in. prezydent miasta Krzysztof Kosiński i zastępca dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych Elżbieta Szymanik.
Wykonawca, prowadzący remont nawierzchni ul. Bojanowskiego, planuje jutro, 28 września, układanie asfaltu, w związku z czym kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi utrudnieniami. Ulica najprawdopodobniej nie będzie przejezdna od rana, przez cały dzień. Niemożliwy będzie wjazd na parkingi i wyjazd z nich.
Wystawę rysunków Andrzeja Mleczki, recital Wojtka Gęsickiego oraz prezentację oferty miejskiej jednostki kultury przygotowano na zaplanowane 28 września na godz. 14.00 otwarcie. Budynek COEK STUDIO przeszedł kompleksową modernizację oraz został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na inwestycję miasto pozyskało dofinansowanie unijne.
Przyczyną niemal co drugiego zgonu na Mazowszu są choroby serca. Jak temu zaradzić? Trzeba się regularnie badać. Okazją, by skorzystać z pomocy lekarza, będą organizowane przez samorząd województwa mazowieckiego „Pikniki rodzinne z sercem”. Już w najbliższy piątek, 28 września zapraszamy na Plac Jana Pawła II w Ciechanowie.
BEZPŁATNE BADANIA SERCA
Dlaczego warto wybrać się na jeden z rodzinnych pikników? Chociażby po to, aby wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych.
Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że na choroby serca choruje w Polsce ok 600-700 tys. osób. Do najczęstszych należą choroba wieńcowa, niewydolność krążenia, zapalenie mięśnia sercowego, dusznica bolesna czy zawał. Na szczęście, dzięki regularnym badaniom i zdrowemu trybowi życia, można ich uniknąć. Należy pamiętać o prawidłowej diecie, aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu, unikaniu stresu i przemęczenia.
– Żyjemy w czasach, w których ciągle jesteśmy w biegu. Stres w naszym życiu jest czymś naturalnym. Nie mamy czasu na to, aby zadbać o siebie. A podstawą naszego życia jest zdrowie. Nie możemy o nim zapominać. Pamiętajmy o regularnych badaniach. Zachęcam mieszkańców Ciechanowa i okolic do udziału w „Pikniku Rodzinnym z sercem” – zachęca Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Piknik w Ciechanowie rozpoczyna się o godz. 11:00 i potrwa do godz. 16:00.
Podczas pikników mieszkańcy Mazowsza będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów z mazowieckich szpitali. Dowiedzą się również, jaki wpływ na nasze serce ma smog oraz co możemy zrobić, aby zmniejszyć jego emisję. Będzie można też wziąć udział w pokazach udzielania pierwszej pomocy, organizowanych przez ratowników i uczniów Szkół Promocji Zdrowia, a także spróbować zdrowej i ekologicznej żywności od lokalnych producentów. W mobilnych pracowniach będzie można wykonać specjalistyczne badania densytometryczne w kierunku osteoporozy i przesiewowe badania słuchu
– Na edukację nigdy nie jest za późno. Podczas pikników chcemy pokazać Mazowszanom, jak zdrowo żyć i o siebie zadbać, aby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem. Serdecznie zapraszam do udziału w piknikach całe rodziny – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego
ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA
Wydarzenie organizowane jest w ramach Światowego Dnia Serca, które obchodzone jest z inicjatywy Światowej Federacji Serca, każdego roku w ostatnią niedzielę września. Obchody Dnia Serca mają zwiększyć świadomość społeczną o chorobach serca oraz promować zdrowy styl życia. Pierwszy Światowy Dzień Serca odbył się 24 września 2000 r. W Polsce organizowany jest od 2002 r.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE
Ciechanowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy brali udział w bójce. Jeden z nich zaatakował nożem 30-letniego mieszkańca Ciechanowa.
W sobotę, 13 sierpnia, na ciechanowskich błoniach zamkowych drugi rok z rzędu będzie gościć Lato z Radiem. Na scenie pojawią się: Afromental, Rafał Brzozowski, Maleo Reggae Rockers i Arka Noego. Prócz koncertu zaplanowane są audycje, wejścia na żywo i relacje z Ciechanowa na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia.