Dostosowanie planowania przestrzennego do potrzeb bezpieczeństwa powodziowego, wypracowanie planu finansowania działań, współpraca przy jego realizacji oraz warsztaty i seminaria - współpracę m.in. w takim zakresie zakłada porozumienie podpisane przez wojewodę mazowieckiego i marszałka województwa. W pracach wykorzystane będą ekspertyzy opracowane przez działający przy wojewodzie zespół ds. Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Regonie Wodnym Środkowej Wisły.
Porozumienie dotyczy bezpieczeństwa powodziowego w regionie wodnym Środkowej Wisływ zakresieplanowania przestrzennego i polityki regionalnej. Dzięki niemu, do ustaleń aktualizowanego przez marszałka planu zagospodarowania przestrzennego województwa, wykorzystana zostanie wiedza pozyskana w ciągu ostatnich dwóch lat przygotowywania programu. Na potrzeby planowania przestrzennego określono cechy retencyjności zlewni Wisły, a także standardy urbanistyczne, architektoniczne i technologiczne, niwelujące zagrożenia powodziowe. Przeprowadzono ekspertyzy z zakresu gospodarki przestrzennej, które m.in. określają typologię terenów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi.
W ramach porozumienia prowadzona będzie też współpraca z samorządami ośmiu województw leżących w regionie wodnym Środkowej Wisły. Dotyczyć będzie m.in. wykorzystania na inwestycje przeciwpowodziowe środków nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Na wrzesień zaplanowano wspólne międzyregionalne seminarium dla biur planowania przestrzennego, zarządów gospodarki wodnej oraz melioracji i urządzeń wodnych. Celem jest popularyzacja wiedzy jak uwzględniać ochronę przeciwpowodziową przy tworzeniu lub aktualizowaniu planów zagospodarowania przestrzennego. Przedstawione zostaną dobre praktyki urbanistyczne, architektoniczne i budowlane. Na przełomie września i października powinny zostać opracowane wytyczne, które pozwolą na wyznaczenie obszarów problemowych w skali województwa (np. najbardziej zagrożonych lokalnymi wezbraniami i podtopieniami). Do końca roku mają się odbyć warsztaty dla przedstawicieli wojewódzkich biur planowania w celu stosowania spójnych zapisów w planach zagospodarowania przestrzennego województw leżących w zlewni Wisły środkowej.
Wojewodowie odpowiadają za zarządzanie kryzysowe jeśli powódź nadejdzie, ale dla bezpieczeństwa powodziowego ważniejsze jest zapobieganie, dlatego stała współpraca wojewodów i marszałków oraz podlegających im instytucji jest tak ważna. Marszałkowie odpowiadają za planowanie przestrzenne, wykonują także, w oparciu o środki przekazane przez stronę rządową, zadania dotyczące zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Na Mazowszu działania te realizuje Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.
Program Bezpieczeństwa Powodziowego w Regionie Wodnym Środkowej Wisły został zainicjowany przez wojewodę mazowieckiego w kwietniu 2011 r. Udział w jego przygotowaniu wzięły wszystkie najważniejsze instytucje, odpowiadające za bezpieczeństwo powodziowe oraz wojewodowie i marszałkowie z województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, a także warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i śląskiego. W grudniu 2012 r. przyjęto projekt Programu, z listą 800 planowanych działań. Dalsze prace z nim związane mają być prowadzone w ramach tzw. master planu dla dorzecza Wisły, opracowywanego przez Ministerstwo Środowiska. Zespół wojewody mazowieckiego będzie w tym czasie prowadził pilotaże edukacyjne w województwach: mazowieckim, łódzkim i lubelskim w celu podnoszenia świadomości społecznej na terenach zagrożonych powodzią.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE