Rzeki w województwie mazowieckim układają się w strefie stanów średnich i wysokich. Obecnie jedynie Pilica w Białobrzegach przekroczyła poziom ostrzegawczy. W ciągu najbliższych trzech dni (do czwartku 22 maja) na Wiśle prognozowany jest wzrost wody powyżej stanów alarmowych związany z przemieszczaniem się fali wezbraniowej. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w trzech powiatach.(fot. wikipedia)
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Wisła w Warszawie może osiągnąć w kulminacyjnym punkcie 700 cm, w Modlinie 780 cm, natomiast w Dęblinie 620 cm. Poziom rzeki nie wzrośnie więc do poziomu fali powodziowej z 2010 roku, kiedy odnotowano w tych miejscach odpowiednio: 780, 892 i 645 cm. Na Bugu i Narwi nie prognozuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Samorządy ogłaszają podwyższone stany gotowości służb â alarmy przeciwpowodziowe wprowadzono w trzech powiatach: lipskim, kozienickim i garwolińskim oraz w gminie Przyłęk. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo monitoruje i analizuje sytuację, zapewnia też bieżącą wymianę informacji m.in. z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Wojewoda mazowiecki zalecił m.in. kontrolę miejsc przy wałach przeciwpowodziowych oraz postawienie w stan gotowości służb w województwie. 14 maja Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wysłał do starostów i prezydentów miast prognozę na nadchodzące dni oraz rekomendacje, wśród których znalazły się m.in.: przegląd magazynów powodziowych, kanalizacji ściekowej i burzowej oraz przepustów drogowych. Dodatkowo, zabezpieczone mają zostać obszary, w których są prowadzone modernizacje oraz remonty wałów. W stan gotowości postawionych zostało m.in. 14 kompanii straży pożarnej, liczących łącznie ponad 700 osób. Policja ma pozostawać w stałym kontakcie z zarządcami dróg, a straż rybacka patrolować miejsca wykorzystywane przez rybaków oraz wędkarzy.
Wojewoda Jacek Kozłowski osobiście kontrolował w niedzielę przygotowania do przyjęcia fali wezbraniowej na południu województwa. Wały przeciwpowodziowe w okolicach Kozienic będzie dziś natomiast wizytował wicewojewoda Dariusz Piątek.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE