Plac zabaw, świetlica środowiskowa, remonty – m.in. te inwestycje można zrealizować dzięki funduszowi sołeckiemu. Nowa ustawa wprowadza ułatwienia w jego tworzeniu – takie, jak zwiększenie wysokości zwrotu wydatków poniesionych w ramach funduszu, doprecyzowanie procedur, czy umożliwienie współpracy między sołectwami. Celem zmian jest zwiększenie liczby gmin, w których fundusz zostanie utworzony. Na Mazowszu w 2012 r. w ramach funduszu wojewoda przekazał ponad 8 mln zł dla 137 gmin.Zachęcam gminy do tworzenia uchwał o utworzeniu funduszu sołeckiego. Środki te przyczyniają się do rozwoju lokalnego. Chciałbym, aby sołectwa każdej mazowieckiej gminy mogły korzystać z funduszu – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Fundusz sołecki to pieniądze w budżecie gminy wydzielone w celu poprawy warunków życia mieszkańców. Możliwość jego utworzenia istnieje od 2009 r. Środki mogą być przeznaczone np. na budowę placu zabaw, chodnika, stworzenie lokalnej gazety czy też usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu funduszu w formie uchwały do 31 marca. Następnie do 31 lipca wójt informuje o dostępnych pieniądzach sołtysów, którzy składają wnioski o dofinansowanie lokalnego przedsięwzięcia. Gmina otrzymuje z budżetu państwa zwrot części wydatków poniesionych w ramach funduszu (od 20 do 40 proc.). Na Mazowszu w 2013 r. 145 gmin (na 314) podjęło uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego, w 2014 r. zrobiło to 189 gmin (60 proc.).
Celem nowej ustawy jest zwiększenie liczby gmin, w których zostanie utworzony fundusz sołecki. Najważniejsze zmiany to:
Zwiększenie wysokości zwrotu z budżetu państwa wydatków poniesionych w ramach funduszu sołeckiego o 10 punktów procentowych – do poziomu 20, 30 i 40 proc. (wcześniej 10, 20, 30 proc.).
W 2011 r. i 2012 r. wojewoda mazowiecki z marszałkiem województwa, Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz Gazetą Sołecką zorganizowali konkurs na najaktywniejsze sołectwo na Mazowszu. Celem konkursu było promowanie najbardziej aktywnych sołtysów i oddolnych inicjatyw oraz podniesienie świadomości i aktywizacja społeczności wiejskiej. W 2011 r. zwyciężyły sołectwa Równe (utworzenie klubu spotkań dla mieszkańców) i Borzęcin Duży (zainstalowanie kamer monitorujących), a w 2012 r. Zalesie Górne (wydanie gazety „Przystanek Podlasie”). W konkursie wyróżniono także kilkanaście innych sołectw. Na stronie www.mazowieckie.pl dostępna jest prezentacja dobrych praktyk, dotyczących funduszu sołeckiego w gminie Mrozy: http://www.mazowieckie.pl/pl/aktualnosci/aktualnosci/15270,Inwestycje-lokalne-latwiej-o-srodki-z-funduszu-soleckiego.html
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE