W lutym kończą się pierwsze decyzje abolicyjne, wydane w 2012 r. - wniosek o ich przedłużenie należy złożyć co najmniej 45 dni przed upływem ważności pozwolenia na pobyt. Od maja br. będzie to można zrobić nawet ostatniego dnia legalnego pobytu. Na Mazowszu w ramach abolicji pobyt zalegalizowało ponad 3,5 tys. cudzoziemców. Od 2007 r. Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) systematycznie wprowadza dla nich ułatwienia. Nowy system zarządzania ruchem klientów, rozbudowa punktu informacyjnego i strony internetowej - to tylko niektóre z nich. Planowane jest też umawianie wizyt przez stronę internetową oraz śledzenie statusu swojej sprawy on-line. Na Mazowszu składanych jest najwięcej wniosków dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców - 40% skali kraju.
Przedłużenie zezwoleń wydanych w ramach abolicji. Od 1 stycznia do 2 lipca 2012 r. cudzoziemcy nielegalnie przebywający w Polsce mogli wystąpić z wnioskiem do wojewody o legalizację swojego pobytu w trybie abolicji. Otrzymali zezwolenia na pobyt ważne przez 2 lata. Pierwsze decyzje wydano 13.02.2012 r. z terminem ważności do 12.02.2014 r., ostatnia natomiastw grudniu 2012 r. Aby przedłużyć legalny pobyt w Polsce, według aktualnego do 1 maja 2014 r. stanu prawnego, kolejny wniosek należy złożyć co najmniej 45 dni przed upływem ważności aktualnej decyzji. Dotychczas o przedłużenie pobytu wystąpiło do wojewody ponad 450 cudzoziemców. 1 maja br. wchodzi w życie nowa ustawa o cudzoziemcach. Wedle jej zapisów nie będzie już obowiązywał 45 dniowy termin na złożenie kolejnego wniosku. Będzie go można złożyć nawet ostatniego dnia legalnego pobytu. Nowością i udogodnieniem dla cudzoziemców jest też wprowadzenie wspólnego zezwolenia na pobyt i na pracę oraz wydłużenie do 3 lat maksymalnej długości wydawanych zezwoleń na pobyt czasowy.Wprowadzona też będzie personalizacja dokumentu - dzięki cechom biometrycznym. Do postępowań administracyjnych niezakończonych do dnia wejścia w życie nowej ustawy, decyzją ostateczną i wszczętych przed tym dniem będą stosowane dotychczasowe przepisy.
W województwie mazowieckim składanych jest najwięcej wniosków, dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców - 40% skali kraju. Dziennie, w Wydziale Spraw Cudzoziemców (WSC), obsługiwanych jest od 200 do nawet 1100 klientów. Zainteresowanie cudzoziemców pracą i studiami na terenie Warszawy i województwa stale wzrasta. Rocznie WSC obsługuje około 80 tys. osób. Dokładamy wszelkich starań, zgodnie z misją urzędu „Wojewoda to rząd bliżej społeczeństwa”, aby zwiększająca się liczba klientów, nie miała wpływu na jakość obsługi. W tym celu przeprowadziliśmy szereg zmian mających na celu poprawę obsługi klientów i usprawnienie pracy Wydziału - powiedziała Izabela Szewczyk, dyrektor WSC MUW.
Wprowadzono działania, które pomogły zmniejszyć kolejki: system numerkowy oraz odrębną sekcję przyjmowania wniosków, uruchomiono też infolinię. Umożliwiono również składanie wniosków w delegaturach MUW (w Ostrołęce, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie, Ostrołęce) oraz w Ogólnomiejskim Punkcie Obsługi Mieszkańców Miasta Stołecznego Warszawy (OPOM), znajdującego się na stacji metra Centrum. Przyjmowanych jest tam ok. 1/3 wniosków o legalizację pobytu.
Wdrażane są też ułatwienia w zakresie dostępu do informacji. Od roku 2009 w ramach projektu „Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców”, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej prowadzi w siedzibie Wydziału Punkt Informacyjny. W jego ramach udzielana jest bezpłatna pomoc i doradztwo prawne również po angielsku i francusku. Systematycznie poszerzany jest dostęp do informacji przez stronę internetową. Niezbędne dane dotyczące m.in. pracy cudzoziemców w Polsce są dostępne na www.mazowieckie.pl w językach: angielskim, rosyjskim, wietnamskim i arabskim. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem systemu umożliwiającego śledzenie statusu swojej sprawy. Od kwietnia br. wprowadzony zostanie kalendarz internetowy umożliwiający umówienie się na wizytę w dogodnym terminie.
WSC intensywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Od 2008 r. - powołano pełnomocnika ds. kontaktów z NGO oraz Forum Cudzoziemców, które stanowi płaszczyznę współpracy i dialogu między administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi i środowiskami migrantów. Dzięki tej inicjatywie Mazowiecki Urząd Wojewódzki został laureatem I edycji konkursu szefa służby cywilnej „Profesjonaliści w służbie obywatelom”, uzyskując razem z dwoma innymi instytucjami tytułNajbardziej przyjaznego urzędu administracji rządowej. W konkursie wzięły udział 62 jednostki administracji z całej Polski.
Podnoszenie kompetencji urzędników. Pracownicy uczestniczą w szkoleniach
z wielokulturowości. Trwają kursy językowe dla 80 pracowników Wydziału na różnych poziomach zaawansowania (j. angielski, rosyjski i francuski). Wprowadzono również standardy obsługi klienta.
Zmiany zostały dobrze ocenione przez cudzoziemców. Od 2009 r. poziom satysfakcji klienta wzrósł z 40 proc. do 97 proc. Zmniejszyła się też o 80 proc. liczba skarg - w 2008 r. wpłynęło ich 49, a w roku 2012 - 11. Ocenę funkcjonowania Wydziału Spraw Cudzoziemców przeprowadzono już dwukrotnie, w 2009 roku oraz w 2012 r. W badaniu oceniono funkcjonowanie Wydziału z trzech perspektyw: klienta, pracownika i przedstawiciela NGO. Raport zawiera rekomendacje i propozycje sprawdzonych rozwiązań, ale również wraca do rekomendacji z roku 2009 i ocenia ich wdrożenie. Z treścią publikacji można zapoznać się pod linkiem:
http://interwencjaprawna.pl/wp-content/uploads/przyjazniejszy_urzad.pdf
Do zadań Wydziału Spraw Cudzoziemców MUW należy prowadzenie postępowań m.in.:
w sprawach legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców oraz potwierdzenia posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego, uznania za obywatela polskiego oraz przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE