Wspólne myślenie o całym subregionie - to propozycja nowego sposobu wykorzystania przez samorządy środków unijnych. Trwają właśnie prace nad ostatecznym kształtem Regionalnego Instrumentu Terytorialnego (RIT). Dziś marszałek spotkał się z samorządowcami z subregionu ciechanowskiego, by omówić wypracowane już projekty.
Regionalny Instrument Terytorialny (RIT) jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-20. To nowe, autorskie podejście do wykorzystania środków unijnych. Chodzi o to, by myśleć o inwestycjach, przekraczając granice poszczególnych samorządów. Są takie dziedziny, w których liczy się porozumienie między samorządami i wspólna inicjatywa - np. przy projekcie kanalizacyjnym czy drogowym przebiegającym przez kilka gmin. Pozwoli to elastycznie i indywidualnie (czyli z punktu widzenia danego subregionu) podchodzić do projektów. Cel jest prosty - aby środki unijne jak najlepiej wpłynęły na rozwój danego terenu.
Środki w ramach RIT dla wszystkich pięciu subregionów Mazowsza wynoszą 6 proc. całej kwoty przyznanej województwu na RPO WM 2014-20 (czyli 130 mln euro). Trzeba też pamiętać, że poza RIT-em o wsparcie z UE będzie można się ubiegać jak dotychczas - w ramach otwartych konkursów.
Liderem RIT-u jest zawsze główne dla subregionu miasto. W tym przypadku władze Ciechanowa wraz z partnerami (władzami gmin oraz powiatu ciechanowskiego) wypracowały dwie propozycje projektów: projekt połączenia gmin powiatu ciechanowskiego siecią ścieżek rowerowych z punktem przesiadkowym oraz projekt poprawy dostępności do Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie przez budowę nowej drogi do szpitala - połączonej z drogami krajowymi nr 50 i 60.
Dzisiejsze spotkanie w urzędzie marszałkowskim pozwoliło samorządowcom z całego subregionu ciechanowskiego przedyskutować potrzebę rozszerzania partnerstwa w ramach RIT. Wśród najważniejszych inwestycji, które według samorządowców wymagają unijnego wsparcia, są przede wszystkim projekty drogowe - szczególnie infrastruktura powiatowa i gminna. Ponieważ w dzisiejszej dyskusji poza słowami poparcia pojawiły się nowe pomysły, nie tylko dotyczące inwestycji drogowych, samorządowcy z całego subregionu mają 2-3 tygodnie na wypracowanie nowej, wspólnej koncepcji.
- Była to dyskusja bardzo owocna. Większość przedstawicieli samorządów, biorących udział w dyskusji, uważa, że RIT-y powinny być realizowane nie tylko w obrębie miasta subregionalnego, ale znacznie szerzej w tej przestrzeni, która miasto otacza. Chodzi o to, aby projekty miały jak najszersze oddziaływanie i żeby rozwiązywały problemy nie tylko jednego ośrodka miejskiego, ale całej przestrzeni i populacji - podsumował spotkanie marszałek Adam Struzik.
- Bardzo dobre spotkanie z inicjatywy marszałka województwa - powiedział starosta żuromiński Janusz Welenc. - Omawialiśmy m.in. projekt Regionalnych Instrumentów Terytorialnych oraz kwestie zawarcia porozumień pomiędzy samorządami tak, aby zbudować jak najlepsze rozwiązania, niosące rozwój całemu subregionowi ciechanowskiemu.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE