Mławska policja ostrzega przed kieszonkowcami, którzy chętnie wykorzystają każdą, nadarzającą się okazję. Chwila nieuwagi może nas kosztować utratę portfela lub telefonu.
Przekonała się o tym ostatnio mieszkanka Mławy, która robiąc zakupy w jednym ze sklepów przy ul. Warszawskiej, straciła portfel. Do zdarzenia doszło w poniedziałek ok. godz. 12:00. Zajęta przeglądaniem towaru mławianka, włożyła portfel do torby przypiętej do wózka dziecięcego. Wystarczyła chwila nieuwagi, by portfel zniknął. Kobieta straciła pieniądze i dokumenty . Postępowanie prowadzi KPP w Mławie.
Policja radzi – nie daj się okraść kieszonkowcom
Kieszonkowcy zwykle działają w grupie. Wykorzystują nieuwagę pasażerów w autobusach, korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach. Kradną najczęściej pieniądze, dokumenty i karty płatnicze. Aby nie ułatwiać kieszonkowcom życia, warto pamiętać o kilku zasadach:
- w sklepach i marketach kieszonkowcami są często kobiety. Trzeba jednak pamiętać, że kieszonkowcem może okazać się niepozorna starsza pani lub pan, dobrze ubrany młody mężczyzna czy chociażby nastolatek.
- W grupie kieszonkowców każdy ma swoją wyznaczoną rolę. Bywają jednak kieszonkowcy działający samodzielnie.
- Kieszonkowcy posługują się wypracowanymi metodami, tj.: "na siatkę" - polega na stworzeniu sztucznego tłoku, sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej; "na kosę" - kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki; "zza parawanu" - sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę; "na obrót" lub "styl włoski"- to delikatne popychanie ofiary w bok, w ciasnym przejściu, co powoduje jej obrócenie się dogodne do wyjęcia portfela; "na bałąk"- polega na tym, że jedna z osób odwraca uwagę ofiary, zabawiając ją rozmową, a druga w tym czasie kradnie.
- Metod jakimi posługują się kieszonkowcy jest wiele. Ofiarami kieszonkowców stać się mogą mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni, czy kobiety, które przechowują pieniądze w niedbale przewieszonych przez ramię torebkach.
Pamiętaj:
- Dobrze zabezpiecz noszone przez siebie dokumenty i pieniądze. Nie trzymaj dokumentów w portfelu.
- Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie.
- Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu.
- Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty.
- Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby.
- Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu). Torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży.
- Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji.
- Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu. Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz.
- Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki, a najlepiej w wewnętrznej, zapinanej kieszeni torby.
- Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie - NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
Jeśli padłeś ofiarą kieszonkowca, natychmiast powiadom Policję pod numer alarmowy. Im szybciej zaczniesz działać, tym większa szansa na zatrzymanie złodzieja i odzyskanie skradzionych pieniędzy.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE