„Baw się z kumplami, nie z narkotykami”, „To Ty masz wpływ na życie tych, których kochasz” – te i inne hasła towarzyszyły tegorocznemu, Ogólnopolskiemu Głosowi Profilaktyk w Mławie, który 14 czerwca, o godz. 16:00 połączył wszystkie miasta w kraju.
Na zaproszenie do akcji, która odbyła się w ramach programu „Profilaktyka a Ty” Komendy Głównej Policji,odpowiedziała mławska młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego , klasy policyjne Akademickiego Centrum Kształcenia, Katolickie Liceum Ogólnokształcące, uczniowie z Zespołów Szkół Nr 1,2 i 4 oraz dyrektorzy szkół, pedagodzy, przedstawiciele samorządu i mławskich instytucji. Wszyscy zgromadzeni na scenie plenerowej Parku Miejskiego, o godzinie 16:00 wykonali symboliczny gest sprzeciwu wobec narkotyków i przemocy oraz obojętności na drugiego człowieka, wsłuchując się w dźwięk bicia serca i deklarując otwartość na niesienie pomocy innym - swojej rodzinie, kolegom, mieszkańcom miasta.
Zainaugurowana rok temu akcja ma wymiar symboliczny a jej celem jest promowanie zdrowego stylu życia oraz podkreślenie jak ważna jest wspólnota społeczna w walce z zagrożeniami i w trosce o bezpieczeństwo. Spotkanie było również okazją do rozmowy na temat skutecznej profilaktyki w środowisku młodzieży zagrożonej uzależnieniami oraz przemocą rówieśniczą. W części warsztatowej spotkania, która odbyła się w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Mławie, uczestnicy akcji spotkali się z założycielem świetlicy dla dzieci i młodzieży oraz mławskiego Klubu Abstynenta „Droga” , panem Andrzejem Walencikiem, który opowiedział o tragedii życia zniewolonego uzależnieniem i mechanizmach zniewalania przez używki. Zachęcił młode osoby do pracy wolontaryjnej. Podczas spotkania rozmawiano o twórczej profilaktyce, tj. film, sztuka, muzyka i dziennikarstwo profilaktyczne w wykonaniu młodzieży dla młodzieży. Jako przykład zaprezentowano film „Antidotum”, zrealizowany przez młodzieżowa grupę PaT w Biłgoraju. Do treści filmu odnieśli się specjaliści, pan Mirosław Wyszyński z Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Działdowie, Oddział w Mławie oraz pani Joanna Tańska, dyrektor Zespołu Ośrodków Wsparcia w Mławie, która na co dzień pracuje z ofiarami i sprawcami przemocy.
Organizatorem mławskiego Głosu Profilaktyki była Komenda Powiatowa Policji w Mławie a współorganizatorami Miejski Dom Kultury w Mławie, Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie, akcję wspierał NZOZ Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Działdowie.
Sobotnie spotkanie miało swój ciąg dalszy 15 czerwca. Podczas PARKOWISKA, imprezy profilaktyczno – artystycznej pojawiły się hasła Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki a policjanci i funkcjonariusze mławskiej straży pożarnej rozmawiali z młodzieżą na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Udzielali także rad i wskazówek, jak pomóc ofierze wypadku, zranienia czy zachłyśnięcia oraz jak odpowiednio i szybko wezwać pomoc. Podczas akcji rozdawano także ulotki kampanii „Odpowiedzialny kierowca”, apelując o rozsądek i wyobraźnię.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE