Pirat drogowy kierujący vw golfem utrudniał ruch innym kierowcom, wyprzedzał pomimo podwójnej, ciągłej linii a także na skrzyżowaniu i przejściu dla pieszych. Niebezpieczne skrzyżowanie krajowej siódemki z ul. Warszawską w Mławie, przejechał na czerwonym świetle. Jego wyczyny zarejestrował inny kierowca…
…i powiadomił policję. Interweniujący patrol ruchu drogowego zatrzymał kierowcę vw golfa w chwilę po zgłoszeniu. Kierowcą popełniającym liczne wykroczenia drogowe i powodującym zagrożenie bezpieczeństwa okazał się 82- letni mieszkaniec pow. kościerskiego ( woj. pomorskie). Kierowca, który powiadomił policję, udostępnił nagranie z rejestratora trasy, na którym uwiecznił wyczyny pirata –seniora. Ze wstępnej analizy materiału wynika, że kierowca golfa w ciągu kilkunastu minut, jadąc krajową siódemką od Strzegowa w kierunku Mławy, dopuścił się licznych wykroczeń, zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego. Nie stosował się do linii podwójnej ciągłej, wykonywał manewr wyprzedzania na oznakowanym przejściu dla pieszych i skrzyżowaniu dróg, zajął pas ruchu przeznaczony do lewoskrętu, utrudniając jazdę innym kierowcom a chwilę po godz. 15:00, przejechał skrzyżowanie ul. Warszawskiej z drogą krajową nr 7 w Mławie, ignorując czerwone światło. Pirat drogowy jeszcze tego samego dnia stracił prawa jazdy a jego sprawa trafi do Sądu Rejonowego w Mławie z wnioskiem o ukaranie.
Mławska policja dziękuje kierowcy, który zarejestrował wykroczenia i powiadomił o zdarzeniu. Taka odpowiedzialna reakcja pomaga chronić innych kierowców przed piratami drogowymi. Bezpieczeństwo zależy bowiem od każdego z nas.
Sprawcy niebezpiecznych wykroczeń oraz kolizji i zdarzeń drogowych muszą się liczyć z tym, że policjanci mają prawo zatrzymać ich prawa jazdy. Takie uprawnienia daje funkcjonariuszom art. 86 Kodeksu wykroczeń oraz art. 135.1. Ustawy Prawo o ruchu drogowym:
Art. 86.KW
§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
art. 135.1. Ustawy Prawo o ruchu drogowym
„1. Policjant:
2) może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.”
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE