Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Małgorzaty Retkowskiej zagra w sobotę 3 sierpnia w Widowisku Teatru Żywego-Riese-pamięci ofiar… na terenie byłej tajnej fabryki amunicji Fabryka Dynamit Nobel AG Molke w Ludwikowicach Kłodzkich ul. Fabryczna 37
Widowisko Teatru Żywego pt. „Riese- pamięci ofiar…” jest spektaklem, który w swoim przekazie jest protestem, swoistym sprzeciwem przeciwko wojnie, produkcji broni, agresji zbrojnej i fizycznej, nieludzkiemu traktowaniu człowieka przez człowieka.
W obliczu wojny ludność cywilna cierpi tak samo na wschodzie, jak i na zachodzie, a w tym cierpieniu nie ma lepszych czy gorszych, bogatszych czy biedniejszych. Wojna sieje ogólne spustoszenie i zagładę ludzkości. Ból fizyczny, cierpienie psychiczne związane z utratą bliskich, utratą własnego domu i miejsca na ziemi, jest niewyobrażalny i destrukcyjny. Ludzki dramat, jaki odbył się ponad 70 lat temu, tu w Górach Sowich, chcielibyśmy odtworzyć w formie teatru historycznego i zaprosić mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich i okolic. Zapraszamy serdecznie wszystkich tych, dla których ta ziemia była, jest, a może będzie Małą Ojczyzną, do włączenia się w widowisko. Razem pokażemy ludzkie cierpienie związane nie tylko z wojną, ale także w zmaganiu się z naturą w hołdzie górnikom i wszystkim pracującym pod ziemią, którzy częstokroć oddali za tę pracę życie.
Projekt Riese (z niem. olbrzym) – kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich, oraz na zamku Książ i pod nim, w latach 1943-1945.
Wobec nasilających się alianckich nalotów bombowych w 1943, Niemcy hitlerowskie przeniosły dużą część swej strategicznej produkcji zbrojeniowej w – uważany za bezpieczny – rejon Sudetów. Mniej więcej wówczas powstał projekt utworzenia nowej kwatery głównej Hitlerana zamku Książ oraz potężnych bunkrów i budowli podziemnych wydrążonych w Górach Sowich.
W tym celu powołano jesienią 1943 r. spółkę Industriegemeinschaft Schlesien AG, której przekazano kilka tysięcy więźniów oraz jeńców wojennych, których umieszczono w czterech pierwszych obozach pracy. Jednak wobec niezadowalającego postępu prac już na przełomie marca i kwietnia 1944 nadzór nad budową przejęła Organizacja Todt.
Plany obejmowały potężne prace adaptacyjne na zamku Książ, utworzenie wielkich przestrzeni wydrążonych pod zamkiem, konstrukcji olbrzymich tuneli i sal podziemnych w kilku miejscach w Górach Sowich, reorganizacji całej siatki okolicznych dróg, połączenia całości siecią kolei wąskotorowej. Była to dalece najkosztowniejsza budowa kwater wojskowych i obiektów strategicznych ówczesnych Niemiec, choć całkowite poniesione koszty trudno oszacować. Rozmach budowlano-inżynierski był na najwyższym wówczas dostępnym poziomie.
Plany były kilkakrotnie zmieniane. Wedle danych z września 1944 produkcja tych schronów miała pochłonąć 150 milionów marek; wraz ze schronami w Wilczym Szańcu i w Pullach pod Monachium obejmowała 257 tysięcy m³ betonu zbrojonego stalą, 213 tysięcy m³ tuneli, 58 km dróg z sześciomamostami, 100 km rurociągów. Na projekt Riese przyznano w 1944 roku 28 tysięcy ton stali cementu, czyli tyle, ile Niemcy przeznaczały rocznie na budowę schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej.
Prace zostały wykonane tylko w części. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej wiele podziemnych konstrukcji zostało zniszczonych, a przynajmniej tunele do nich prowadzące zostały wysadzone.
Organizator widowiska: Stowarzyszenie „Riese”
Koordynacja udziału rekonstruktorów: Michał Kępiński
Koordynacja aktorów i statystów ludności cywilnej: Małgorzata Retkowska
Współorganizatorzy:
Fundacja Edukacji Historycznej
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich
Agencja Artystyczna „Retro-Pasje”
scenariusz i reżyseria:
-Małgorzata Retkowska
pedagog, animator i menadżer kultury twórca widowisk i rekonstrukcji historycznych oraz założyciel Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej, dawnej GRH LC „Mława”, dyrektor Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”
-Michał Kępiński
rekonstruktor, twórca widowisk i rekonstrukcji historycznych, założyciel Grup Rekonstrukcji Historycznych: GRH Batalionu AK „Czata49″, GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO, GRH „Szósta Pomorska”, prezes Fundacji Edukacji Historycznej.
oprawa muzyczna: Dominika Obrębska
- muzyka do sceny „Śmierć górników” kompozytor, muzyk i producent filmowy Piotr „Miki” Mikołajczak;
- w końcowej scenie „Ludzie -ludziom” wystąpi Jarosław Chojnacki „najpiękniejszy głos męski w Polsce” w utworze „Modlitwa w podróży” do własnej muzyki i słów Krzysztofa Cezarego Buszmana;
scenografia: „Muchołapka” oraz oryginalne ruiny tajnej fabryki broni Molke oraz rekwizyty pozyskane od mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich i sprzęt grup rekonstrukcyjnych;
stroje z epoki: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Wypożyczalnia Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”, mundury i ubrania własne rekonstruktorów, ubiory własne mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich i okolic.
W widowisku udział biorą:
Mieszkańcy Ludwikowic Kłodzkich i okolic,
Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”,
Grupa Rekonstrukcji Historycznych Festung Breslau
Grupa Rekonstrukcji Historycznych OKA
Klub Miłośników Historii Warszawa
Federacja Rekonstrukcyjna „REKO”
Partnerzy:
Stowarzyszenie Auschwitz Memento;
„Projekt Pilecki”
Patroni medialni:
Taktyka i Strategia
www.mlawainfo.pl
www.portalmlawa.pl
Dla osób zainteresowanych udziałem jako ludność cywilna jest autokar, który wyjeżdża z Mławy w dniu 1.08 o godzinie 20.00 spod pomnika JP2. trzeba mieć ze sobą śpiwór i karimatę. Przewidziano 1 nieodpłatny posiłek w piątek, sobotę i niedzielę oraz zwiedzanie sztolni WŁODARZ. Powrót w niedzielę późnym wieczorem.
Kontakt:
Małgorzata Retkowska 884 997 009
Dominika Obrębska 511 424 974
Michał Kępiński 506 715 480
Dojazd:
- od strony Wałbrzycha: kierunek Nowa Ruda, w Ludwikowicach Kłodzkich skręcamy w stronę ośrodka kultury, prosto aż do ruin fabryki po prawej stronie
- od strony Kłodzka: kierunek Nowa Ruda, kierujemy się na obwodnicę i aż do jej końca (Drogosław) na skrzyżowaniu skręcamy w prawo na Ludwikowice, na początku Ludwikowic w prawo w stronę ośrodka kultury, prosto aż do ruin fabryki po prawej
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE