W młodości walczyli z najeźdźcą rosyjskim, łagrami, chłodem i głodem. Dziś walczą z czasem o młodzież, historię i pamięć. Z 70 członków Związku Sybiraków w Mławie pozostała już ich garstka.
Corocznie Koło Sybiraków organizuje obchody swojego święta w dniu napaści sowieckiej na Polskę. W tym roku przypada 75 rocznica wybuchu II Wojny Światowej i napaści Związku Radzieckiego na Polskę. 17 września 1939 to był początek polskiej golgoty wschodu. Początek drogi krzyżowej, podczas której zginęło setki tysięcy ludzi.
W trosce o pamięć tamtych wydarzeń w rozmowie z nami 6 lata temu prezes Stefan Dzikowski powiedział - Organizując to święto obecnie walczymy o to by nie zapomniano tragedii naszych rodaków. Chcemy też już teraz by kultywację tego święta przejęły młodsze pokolenia. Ponieważ jest nas coraz mniej. Ja mam już 84 lata a są już tylko praktycznie starsi ode mnie. Brakuje mi sił. Ja mam wnuczków i staram się im wpoić pamięć o tamtych dniach. Chcę też by przejęli kultywację tego święta. Apeluje też do młodzieży by przejęła po nas pałeczkę. Tego, co było nie wolno zapomnieć. Z siedemdziesięciu członków, bowiem zostało nas tylko dwadzieścia osób. Ktoś musi to po nas przejąć.
Zgodnie ze słowami prezesa Dzikowskiego znalazł się następca, który przejął kultywowanie pamięci tamtych dni, bo w tym roku uroczystości prowadził Jego wnuczek Piotr Dzikowski.
Złożyli hołd
Święto Sybiraka rozpoczęło się mszą św. i przemarszem pod pomnik Sybiraka na cmentarzu Komunalnym. Inaczej niż w latach poprzednich odbył się tam tylko apel poległych i złożenie kwiatów ze względu na złą pogodę. Po złożeniu kwiatów i oddaniu hołdu przez delegacje władz miasta i powiatu oraz organizacje miejskie wszyscy udali się do sali kina MDK. Gdzie przywitał wszystkich hymn Sybiraka zaśpiewany przez uczniów LO i prezentacja multimedialna opisująca polską golgotę wschodu, w której była mowa min. o ponad milionie zesłańców oraz o martyrologii 300 tyś dzieci zesłanych na sybir w latach 1939-41.
Po przemówieniach, w których zabrał głos m.in prof. Ryszard Juszkiewicz i prezentacji młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 6 i I LO wystąpiła na scenie z programem słowno-muzycznym.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE