W młodości walczyli z najeźdźcą rosyjskim, łagrami, chłodem i głodem. Dziś walczą z czasem o młodzież, historię i pamięć. Z 70 członków Związku Sybiraków w Mławie pozostała ich garstka.
Corocznie Koło Sybiraków organizuje obchody swojego święta w dniu napaści sowieckiej na Polskę. W sali kina szef Koła Sybiraków w Mławie Stefan Dzikowski mówił – W tym roku przypada 74 rocznica wybuchu II Wojny Światowej i 73 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę. 17 września 1939 to początek naszych losów sybirackich. Początek polskiej golgoty wschodu. Początek drogi krzyżowej, podczas której zginęło setki tysięcy ludzi. Często najbliższych nam osób, matek braci i sióstr. Pamięć o nich społeczeństwo musi zachować na zawsze.
W trosce o tą pamięć w rozmowie z nami 5 lata temu prezes Stefan Dzikowski powiedział - Organizując to święto obecnie walczymy o to by nie zapomniano tragedii naszych rodaków. Chcemy też już teraz by kultywację tego święta przejęły młodsze pokolenia. Ponieważ jest nas coraz mniej. Ja mam już 84 lata a są już tylko praktycznie starsi ode mnie. Brakuje mi sił. Ja mam wnuczków i staram się im wpoić pamięć o tamtych dniach. Chcę też by przejęli kultywację tego święta. Apeluje też do młodzieży by przejęła po nas pałeczkę. Tego, co było nie wolno zapomnieć. Z siedemdziesięciu członków, bowiem zostało nas tylko dwadzieścia osób. Ktoś musi to po nas przejąć.
Podobnie jak wcześniej i w tym roku apel o to by młodzi przejęli kultywację pamięci o pomordowanych Sybirakach popłynął podczas odtwarzania prezentacji szerszej publiczności na sesji zamykającej uroczystości.
Złożyli hołd
Święto Sybiraka rozpoczęło się mszą św. i przemarszem pod pomnik Sybiraka na cmentarzu Komunalnym. Inaczej niż w latach poprzednich odbył się tam tylko apel poległych i złożenie kwiatów ze względu na złą pogodę. Po złożeniu kwiatów i oddaniu hołdu przez delegacje władz miasta i powiatu oraz organizacje miejskie wszyscy udali się do sali kina MDK. Gdzie przywitał wszystkich hymn Sybiraka zaśpiewany przez uczniów LO i prezentacja multimedialna opisująca polską golgotę wschodu, w której była mowa min. o ponad milionie zesłańców oraz o martyrologii 300 tyś dzieci zesłanych na sybir w latach 1939-41.
Po prezentacji młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 6 i I LO wystąpiła na scenie z programem słowno-muzycznym.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE