portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 10 Maj 2025    |    Imieniny obchodzą: Antonina, Izydor, Antoni

R E G I O N


Senatorowie PiS napisali pismo do ministrów w sprawie ferm drobiu zlokalizowanych w naszym powiecie. Złożono je na posiedzeniu Senatu 21 marca. Jest już odpowiedź.

 

Przypomnijmy oświadczenie skierowane zostało do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Stanisława Kalemby, do ministra środowiska Marcina Korolca oraz do głównego inspektora ochrony środowiska Andrzeja Jagusiewicza.

- Zwracamy się z prośbą o informację w zakresie powstawania nowych ferm drobiowych w powieciemławskim. Posiadamy informację, iż na terenie tego powiatu fermy są budowane z naruszeniem obowiązujących przepisów. Prosimy zatem o szczegółowe informacje odnośnie do warunków środowiskowych dotyczących nowo powstających ferm drobiowych w powiecie mławskim, a w szczególności prosimy o informację o tym, czy zostały przeprowadzone badania wpływu wyżej wymienionych inwestycji na środowisko oraz o tym, w jakim zakresie nowo powstałe fermy spełniają obowiązujące normy. – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez senatorów PiS Marka Martynowskiego, Grzegorza Wojciechowskiego, Bogdana Pęka, Henryka Górskiego, Wojciecha Skurkiewicza, Janinę Sagatowską, Wiesław Dobkowskiego, Roberta Mamątowa, Jana Marię Jackowskiego i Krzysztofa Słonia.

Brak odpowiednich uregulowań prawnych

Problemem, który powoduje niezadowolenie mieszkańców powiatu mławskiego jest nieprzyjemny zapach, o czym na spotkaniach informowali senatora Jana Marię Jackowskiego. Ten zaś sprawą odorową obiecał się zająć. W rezultacie m.in. dlatego w senacie złożono wspomniane oświadczenia. Ministerstwo Środowiska zaś w swej odpowiedzi zwraca w uwagę na brak uregulowań prawnych w kwestii uciążliwości odorowej.

- W chwili obecnej w Polsce brak jest możliwości oceny uciążliwości odorowej planowanej inwestycji, gdyż nie istnieją odpowiednie akty prawne regulujące te kwestie – czytamy w odpowiedzi.W siwe tle obowiązujących przepisów, jedyną możliwością analizy wpływu planowanego budynku inwestorskiego na stan jakości powietrza atmosferycznego pod kątem substancji odorowych jest sprawdzenie dotrzymania norm emisji przede wszystkim takich substancji , jak amoniak ,czy siarkowodór pochodzących z procesu technologicznego i porównanie oszacowanych w przedłożonym raporcie wielkości emisji oraz immisji z normami zawartymi w roporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu

Podczas kontroli były nieprawidłowości

W piśmie zaś z Głównego Inspektora Ochrony Środowiska nadeszła informacja o kontrolach 2012 roku na terenie powiatu mławskiego. Przeprowadzono jak wynika z odpowiedzi 20 kontroli ferm drobiu. Z czego 19 kontroli planowanych i 1 kontrolę inwestycyjną.

Podczas kontroli stwierdzono m.in.:

- brak pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego – 7;

- niedotrzymanie warunków pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego – 1;

- nieprzekazanie wójtom gminy i MWIOŚ planów nawożenia – 2;

- nieprzekazanie MWIOŚ wyników pomiarów – 2;

- niezgłoszenie do KOBIZE instalacji – 1;

- niezgłoszenie jako ZZR instalacji – 1.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami MWIOŚ wydał 12 zarządzeń pokontrolnych, skierował 4 wystąpienia do innych organów, udzielił 6 pouczeń. Natomiast operatorom dwóch instalacji wymierzono grzywnę w postaci mandatu karnego.

Ponadto Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie przeprowadził dwie kontrole ferm drobiu o mniejszej niż 40 tys. liczbie stanowisk. W wyniku kontroli stwierdził m.in. brak pozwolenia wodnoprawnego na pobór wody z własnego ujęcia i niedokonanie zgłoszenia wójtowi gminy instalacji do chowu drobiu – brojlera kurzego oraz nieprzekazywanie Marszałkowi Województwa Mazowieckiego i MWIOŚ, wykazów zawierających informacje i dane do ustalenia opłat podwyższonych w zakresie poboru wody z własnego ujęcia.

- Prowadzone przez WIOŚ kontrole wskazują, że w niektórych gminach powiatu mławskiego (Radzanów, Wiśniewo, Strzegowo) duże zagęszczenie instalacji IPPC do chowu drobiu może powodować, że nawozy naturalne są stosowane ze zbyt dużym natężeniem, niezgodnie z wymogami prawa oraz zasadami dobrej praktyki rolniczej – podaje w odpowiedzi MWIOŚ.

WIOŚ w Warszawie skontrolował poza tym jeszcze dwie nowo zbudowane instalacje w powiecie mławskim Spółek Jawnych Koźlakiewicz. Tam także stwierdzono nieprawidłowości:

- Fermy drobiu w miejscowości Bońkowo Kościelne, gm. Radzanów – Gospodarstwo Rolne Syberia Koźlakiewicz Spółka Jawna;

- Fermy drobiu w miejscowości Bońkowo Kościelne, gm. Radzanów – Gospodarstwo Rolne Miączyn Koźlakiewicz Spółka Jawna.

A oto poniżej pełna treść obydwu pism

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Miał ponad 2,5 promila alkoholu i nie miał prawa jazdy. Został zatrzymany.

czwartek, 16, kwiecień 2020 11:57
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie nietrzeźwego kierowcy, który w organizmie... READ_MORE
013941608
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
1444
862
4894
11513082
6400
20128
13941608

Your IP: 18.217.163.75
Server Time: 2025-05-10 07:12:50

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011