Mimo, że do Ratusza zgłosiło 10 operatorów mających uprawnienia w naszym regionie do odbierania śmieci i przewożenia ich do instalacji do przetargu stanęła tylko jedna. Taka odpowiedź padła też z sali na pytanie zadane przez Andrzeja Kropiwnickiego przewodniczącego NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze podczas spotkania posła Janusza Śniadka, senatora Jana Marii Jackowskiego z mieszkańcami Mławy w poniedziałek 8 kwietnia.
Przypomnijmy mówił on wówczas:
- Nie patrzcie na śmieci inaczej jak na zmowę kartelową. Gmina ma obowiązek odebrać śmieci i ona od 1 lipca staje się właścicielem śmieci. Następnie musi podzielić gminę na sektory i zrobić przetargi. Jeśli np. ja nie podzielę waszej gminy Mławy na żaden sektor to muszę mieć tyle, a tyle stających do przetargu firm, które zaś muszą mieć tyle i tyle śmieciarek. To ile się znajdzie takich firm, które będą miały odpowiednią ilość śmieciarek? (…). – mówił Andrzej Kropiwnicki przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze.
Jedna – padła wówczas odpowiedź z sali.
Co się okazuje? Mława nie została podzielona na sektory. Zapewne więc z tych 10, które się zgłosiły oprócz jednej zapewne żadna nie spełniała przytoczonych warunków ilości śmieciarek. Czas na składanie dokumentów zainteresowane podmioty zaś miały do wczoraj. Jak ustaliliśmy ofertę złożyła tylko jedna firma. Ratusz nie chce ujawnić jej nazwy. Dla wielu mieszkańców zapewne odpowiedź na pytanie jaka to firma wydaje się prosta. Również według nas, może nią być tylko jedna, czyli mławski USKOM. Zwłaszcza, że zapowiadali, jak podaje jedno z mediów, udział w tym przetargu. Dlaczego Urząd Miasta Mława nie chce jednak podać nazwy tej firmy?(z ostatniej chwili nie myliliśmy się firmą, która stanęła do przetargu jest USKOM).
Istotna jest jednak inna kwestia. Ponieważ cały system odbioru śmieci ma ruszyć od 1 lipca miasto pewnie będzie musiało przyjąć ofertę tej firmy, gdyż chociażby już nie ma czasu na ogłoszenie nowego przetargu. A może o to chodziło? Wszystkie potrzebne, czy konieczne uchwały Rada Miasta podjęła jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2012 roku. Przetarg zaś na wyłonienie operatora na odbiór śmieci Urząd Miasta ogłosił dopiero ostatniego dnia kwietnia tego roku. A 30 kwietnia np. jak podaje GlosZabrza24.pl tam taki przetarg już rozstrzygnięto:
"W ostatnim dniu kwietnia Urząd Miejski rozstrzygnął niezwykle ważny przetarg dla sprawnego funkcjonowania miasta – na wywóz śmieci z Zabrza. Od lipca bowiem, w myśl nowych przepisów, to już nie poszczególne wspólnoty i spółdzielnie decydować będą o wyborze odbiorcy nieczystości, lecz właśnie samorząd lokalny." (oto link http://www.gloszabrza24.pl/wydarzenia/8447-przetarg-na-wywoz-smieci-miliony-dla-asa). Natomiast w gazetawroclawska.pl w artykule "Przetarg na wywóz odpadów opóźniony. Wrocław utonie w śmieciach?" pisze "Wrocławska spółka miejska Ekosystem zupełnie nieoczekiwanie zmieniła w czwartek termin przetargu dla firm zajmujących się oczyszczaniem miasta. Miał być rozstrzygnięty 17 kwietnia, a będzie dopiero 7 maja.(...).(link http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/803835,przetarg-na-wywoz-odpadow-opozniony-wroclaw-utonie-w,id,t.html?cookie=1#czytaj_dalej). A walbrzych24.com 26 maja 2013 podał też już informacje o rozstrzygnieciu przetargu. (oto link http://www.walbrzych24.com/1-wiadomosci/8138-przetarg-na-wywoz-smieci-rozstrzygniety), wcześnie bo 14 maja taką informacje Radio Pik podało o przetargu w Bydgoszczy (link http://www.radiopik.pl/2,1852,rozstrzygnieto-przetargi-na-wywoz-smieci-komunal).
To zaś, że nie ma konkurencji, może mieć znaczenie na wysokość stawek, jakie za odbiór śmieci będą musieli płacić mławianie. Przypomnijmy, że w jednej z uchwał w ramach "śmieciowej rewolucji", radni przyjęli 11 zł miesięcznie od osoby w przypadku śmieci niesegregowanych oraz 9 zł w dla odpadów po segregacji. Jednak jak podkreślali przedstawiciele władz z burmistrzem na czele to przetarg miał zadecydować o wysokości opłat.
Zastanawia więc, czyżby Andrzej Kropiwnicki przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze miał rację mówiąc : Nie patrzcie na śmieci inaczej jak na zmowę kartelową (…) itd. (cały cytat powyżej)?
A jakie obowiązki ma przyszły operator? A m.in. posiadanie co najmniej dwóch pojazdów przystosowanych do odbierania odpadów zmieszanych, oraz dwóch do odbierania odpadów posegregowanych, a także co najmniej jednego pojazdu do zbierania odpadów bez tzw. funkcji kompaktującej. Wiemy też, że firma ma dostarczyć mieszkańcom worki na śmieci – będą w czterech kolorach. Żółty – odpady z tworzyw sztucznych, biały – odpady szklane, niebieski - odpady z papieru i tektury, czarny - odpady ulegające biodegradacji. Operator odbierze od nas zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Raz w roku zorganizuje odbiór odpadów wielkogabarytowych. Utworzy także na terenie miasta Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE