portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 10 Maj 2025    |    Imieniny obchodzą: Antonina, Izydor, Antoni

R E G I O N


„Bezpieczeństwo zależy od każdego z nas” -  to hasło tegorocznej debaty społecznej,  zorganizowanej przez policję i samorząd lokalny, na którą przybyło 102 mieszkańców miasta i gmin powiatu oraz Wojewoda Mazowiecki  Jacek  Kozłowski i  Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji insp. Cezary Popławski.

Organizowana już po raz drugi debata poświęcona bezpieczeństwu na terenie powiatu mławskiego odbyła się we wtorek 3 grudnia na  hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie. Na pytania i postulaty  przybyłych na debatę mieszkańców odpowiadał m.in.  Wojewoda Mazowiecki, Komendant Wojewódzkim Policji,  Starosta Mławski,  Burmistrz Miasta Mława, Komendant Powiatowy Policji w Mławie oraz obecni  na sali prokurator rejonowy Janusz Marcysiak a także Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego,  Paweł Błasiak.  Punktem wyjścia do dyskusji było przedstawienie przez Komendanta Powiatowego Policji w Mławie, mł. insp. Jarosława Hofmana analizy stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu mławskiego w latach 2012 - 2013

- Nie ma skuteczniejszego sposobu na walkę z przestępczością jak współpraca obywateli z policją, jak troska o najbliższych w swoim otoczeniu - mówił komendant Komendy Powiatowej Policji w Mławie mł. insp. Jarosław Hofman. Powiat mławski w skali garnizonu mazowieckiego osiągnął w 2013 roku za 11 miesięcy osiągnął najlepsze wyniki jeśli chodzi o zatrzymania na gorącym uczynku. To właśnie dzięki informacjom ze strony społeczeństwa, które do nas docierają.

Podkreślił, że na przestrzeni ostatnich trzech lat utrzymuje się tendencja spadkowa jeśli chodzi o przestępstwa ogółem, jaki te kryminalne.

- Jeśli chodzi o 11 miesięcy 2013 roku to w 7 podstawowych kategoriach, czyli tych najbardziej dokuczliwych przestępstwach odnotowaliśmy również ponad 7 proc spadek. Przy jednoczesnym wzroście wykrywalności 50,5 proc. Jest to jeden z najlepszych wyników w garnizonie mazowieckim - podaje Hofman.

MNIEJ WYPADKÓW

Jak mówił komendant liczba wypadków drogowych w ciągu czterech lat systematycznie spada. Co prawda rannych policja odnotowała w tym roku więcej, niż w 2012, bo jest ich 100, ale w porównaniu z latami 2010 i 2011 dane są zadowalające. Ale to co najbardziej cieszy, to ograniczenie liczby osób, które poniosły śmierć wskutek zdarzenia drogowego. W tym roku zginęło 7 osób.

Następnie szef mławskiej policji poinformował również o wypracowanych wnioskach podczas ubiegłorocznej debaty. Jednym z podkreślanych wówczas wniosków było wyposażenie dzielnicowych w służbowe telefony komórkowe. Wniosek został zrealizowany w marcu 2013 roku a numery telefonów dzielnicowych opublikowane na stronie internetowej mławskiej policji oraz lokalnych portalach i prasie. Pozostałe dotyczyły przede wszystkim odpowiedniej dyslokacji służb policyjnych na terenie powiatu, zwiększenia liczby patroli na terenach nieobjętych monitoringiem wizyjnym, współpracy z mieszkańcami i wymiany informacji o zagrożeniach na poszczególnych osiedlach, zakazującego wjazdu pojazdom ciężarowym oznakowania dróg w Drogiszce.

Po wystąpieniu gospodarza debaty przyszedł czas na mieszkańców.

Meliny, wyścigi, zniszczone próbki

Zadawanie pytań rozpoczął  Marek Kiełbiński radny miasta. Na początek poruszył sprawę tragicznego wypadku jaki miał miejsce na ulicy Kopernika około roku temu tj. 30 grudnia 2012, a wktórym zginęła uczennica I LO w Mławie.

- W Mławie rozniosła się plotka, że próbka krwi, która została pobrana od podejrzanego uległa zniszczeniu. To podobno stało się poza powiatem mławskim. Takie słyszałem informacje. Mieszkańcy odczytali to, że nie są bezpieczni, że nie ma jakiejś sprawiedliwości, bo były plotki, że to nie stało się przypadkowo. Mam jeszcze jeden temat. Mieszkańcy mówią mi, że problemem są wyścigi samochodów, gdzie młodzi ludzie często przekraczają prędkość. Poza tym jest wiele miejsc, gdzie się sprzedaje nielegfalnie alkohol. Wiem, że policja coś z tym robi, ale dlaczego tak jest, że ludziom to się wciąż opłaca? - pytał.

Mławski komendant podziękował za głos radnego. Podkreślił, że wiele przypadków ujawnia policja jeśli chodzi o wyścigi samochodowe. Wsponiał o przepisach i karach tego dotyczących. Zwrócił uwagę na konieczność odpowiedniego projktowania przestrzeni. Zaznaczył, iż już teraz są widoczne rozwiązania np. z wykorzystaniem zieleni do spowalniania ruchu. Jak budowane są tzw spowalniacze ruchu. 

Do sprawy próbek krwi odniósł się zaś prokurator rejonowy Janusz Marcysiak: - Prokuratura przeprowadziła czynności, które nie wykazały, że było to umyślne działanie. Nie wpłynęło to jednak na przebieg śledztwa, bo mieliśmy dwie próbki pobrane i tę drugą wykorzystaliśmy do badań – wyjaśniał. 

Wojewoda Jacek Kozłowski, zaś poproblem nielegalnej sprzedaży alkoholu był poruszany także podczas ubiegłorocznej debaty. Mówił, że inspekcja handlowa sprawdziła cztery znajdujące się w sąsiedztwie mławskich szkół sklepy, w których rzekomo miał być sprzedawany nieletnim alkohol. Nie wykazały one jednak, że taki proceder miał miejsce. Jeśli zaś ktoś ma informacje o działających melinach, powinien je zgłaszać odpowiednim służbom. 

Mówiło o wąskotoróce i bezpieczeństwie na "siódemce"

Wiele problemów poruszył na spokaniu Krzysztof Bruździak przewodniczący stowarzyszenia Przyjazna i Bezpieczna 7-ka. Poprosił o umieszczanie informacji w internecie z tego rodzaju debat, gdyż jak stwierdził wiele osób chciałoby się z nimi zapoznać, a i przygotować do kolejnego takiego spotkania. Z oburzeniem zaś mówił o sytuacji jaka miała miejsce podczas niedawnego wypadku na drodze krajowej nr 7, którego sprawcą była osoba znajdująca się pod wpływem środków odurzających. Jak opowiadał zostało poszkodowanych tam kilka osób. Po tych w najcięższym stanie przyjechały z Mławy dwie karetki i zabrały je z miejsca zdarzenia. Po ich odjeździe pozostały inne ofiary wypadku, które czekały w rowie godzinę na przyjazd karetki z Żuromina.

- To się nie mieści w obowiązujących standardach – mówił zdenerwowany Bruździak.

 Z tej kwestii przeszedł do ochrony dziedzictwa narodowego, i tu poruszył problem Mławskiej Kolei Dojazdowej. - Na ten temat są prowadzone rozmowy już od kilkunastu lat, a mimo to te obiekty są stale rozkradane i nikt nie jest w stanie nic zrobić. Ale podziękowania należą się Komendzie Powiatowej Policji w Mławie za patrole, bo dzięki nim te kradzieże uległy zmniejszeniu – podkreślał. Nie zapomniał też zapytać o to, czemu opel insignia z wideorejestratorem ostatecznie nie trafił do mławskiej policji, mimo, że został w pierwszej wersji przydzielony dla  Mławy.

Komendant wojewódzki policji insp. Cezary Popławski poprosił uczestników debaty, aby swoje uwagi odnośnie do bezpieczeństwa drogowego składali na piśmie do wydziału ruchu drogowego komendy wojewódzkiej policji. Co do opla poinformował, że został przesunięty do innego powiatu, gdzie zapotrzebowanie na niego jest większe.
Natomiast insp. Jarosław Hofman obiecał opublikowanie raportu z wtorkowej debaty w internecie. O bezpieczeństwie na krajowej „siódemce” i budowie m.in mławskiego odcinka wypowiedział się zaś Jacek Kozłowski: - Kompleksowe rozwiązanie problemów dotyczących bezpieczeństwa nastąpi w momencie zbudowania nowego przebiegu drogi. Projekt będzie realizowany w latach 2015-2018 i wtedy automatycznie podniesie się poziom bezpieczeństwa i zmniejszy się liczba wypadków – twierdził. W sprawie karetek, którą zgłosił Krzysztof Bruździak wyjaśniał, że postępowaniem jak najbardziej prawidłowym jest zabieranie z miejsca zdarzenia w pierwszej kolejności najciężej rannych przez miejscowe karetki, a gdy te są już pełne, sprowadzanie pojazdów z innych miejsc wyczekiwania.

- Jeśli wtedy czas przyjazdu karetki z Żuromina był zbyt długi, trzeba to zbadać.- mówił wojewoda Obiecał sprawdzić opisany przypadek, czy nie było nieprawidłowości. Zapewnił także, że zleci wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków przeprowadzenie kontroli Mławskiej Kolei Dojazdowej. Jeśli zaś będą jakieś nieprawidłowości zobowiązać właściciela do staranności w opiece nad tym obiektem zabytkowym.

Wśród poruszanych problemów znalazły się też bezpańskie psy. Tegoroczna debata, tak jak i poprzednia, zakończyła się wypracowaniem wniosków, które będą realizowane w kolejnym roku. Wśród nich znalazły się m.in. wnioski o:
-  objęcie monitoringiem wizyjnym kolejnych obszarów miasta,
-  ograniczenie problemu „wyścigów samochodowych” i piratów drogowych w mieście
-  podjęcie zdecydowanych działań mających na celu dalsze eliminowanie miejsc nielegalnej  
  sprzedaży alkoholu,
- przeprowadzenie wspólnej inspekcji stanu obiektów zabytkowych na terenie powiatu mławskiego,
 w tym mławskiej kolejki dojazdowej.
-  skierowanie do służby na terenie miasta oraz drogi krajowej nr 7 dodatkowych służb Wydziału Ruchu Drogowego wyposażonych w pojazd z wideo rejestratorem.
Szczegółowo opracowane wnioski z drugiej Debaty społecznej w Mławie znajdą się w Raporcie, który zostanie opublikowany  w najbliższym czasie na stronie internetowej mławskiej policji. Uczestnicy debaty mogli się również wypowiedzieć na temat bezpieczeństwa i organizowania tego typu spotkań dzięki anonimowym ankietom, rozdawanym podczas debaty.  Przekazane  informacje, sugestie i spostrzeżenia oraz postulaty i wnioski posłużą do planowania działań w roku 2014.
Podczas debaty Komendant Powiatowy Policji w Mławie zwrócił się z apelem do mieszkańców o codzienną, wspólną troskę o bezpieczeństwo i przekazywanie policji, nawet  anonimowo, informacji o zagrożeniach. Przytoczył słowa Roberta Peela, założyciela policji miejskiej w Londynie -„Policja to społeczeństwo, a społeczeństwo to policja” i podkreślił, że największe efekty w zwalczaniu przestępczości są osiągalne dzięki współpracy obywateli z policją oraz poprzez przywracanie ładu i porządku w najbliższym otoczeniu.

  • DSCF3958
  • DSCF3961
  • DSCF3973
  • DSCF3974
  • DSCF3976
  • deb3
  • deb6
  • debatap

Simple Image Gallery Extended

 KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

 

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Miał ponad 2,5 promila alkoholu i nie miał prawa jazdy. Został zatrzymany.

czwartek, 16, kwiecień 2020 11:57
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie nietrzeźwego kierowcy, który w organizmie... READ_MORE
013942671
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
2507
862
5957
11513082
7463
20128
13942671

Your IP: 18.219.103.116
Server Time: 2025-05-10 11:51:18

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011