portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 10 Maj 2025    |    Imieniny obchodzą: Antonina, Izydor, Antoni

R E G I O N


Pracownicy burmistrza prostestują przeciw jego słowom na spotkaniu w sprawie spalarni. Oto pismo jakie dostarło do naszej redakcji z tej firmy.

 

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Mławy,

Pismo to ma na celu wyjaśnienie kilku kwestii dotyczących naszego przedsiębiorstwa – Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Mławie Sp. z o.o. - a poruszonych przez Pana Burmistrza i mieszkańców zgromadzonych na czwartkowym spotkaniu w sprawie budowy elektrociepłowni w naszym mieście oraz zadanie jednego podstawowego pytania, ale to może później. Chcemy dodać tylko, że bardzo długo zastanawialiśmy się czy powinniśmy zabierać głos w tej sprawie, ponieważ gmina jest naszym właścicielem, nie wiemy jakie mogą być tego konsekwencje, ale to co usłyszeliśmy na nasz temat zmusiło nas do podjęcia właśnie takiej decyzji.

To co usłyszeliśmy na wspomnianym już spotkaniu w dniu 21 listopada 2013 roku nasuwa nam tylko jeden wniosek, mianowicie przedstawienie naszej Spółki w złym świetle (wspomniana kwestia wysokich cen i zanieczyszczenia pochodzące z centralnej ciepłowni) stanowi jedyny argument przemawiający za budową przedmiotowej elektrociepłowni. Jest nam przykro z tego powodu, gdyż nasza spółka to ludzie pracujący 365 dni w roku w ruchu ciągłym czyli 24 godziny na dobę.

Ceny zawarte w Taryfie dla ciepła zatwierdzane są przez Urząd Regulacji Energetyki. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest centralnym organem administracji rządowej powołanym na mocy ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne. Obowiązki i kompetencje Prezesa URE są ściśle związane z polityką państwa w zakresie Energetyki i uwzględniają wymogi ochrony środowiska, zobowiązania wynikające z umów międzynarodowych
a przede wszystkim mają na celu równoważenie interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii. Proces zatwierdzania taryfy dla ciepła jest procesem długotrwałym, polegającym na analizie kosztów, tak aby składnikiem ceny były koszty tylko wyłącznie uzasadnione. Największy procent tych kosztów stanowią paliwa: gaz, energia elektryczna i węgiel. Na tyle na ile to możliwe staramy się osiągać jak najkorzystniejsze ceny tych produktów, czy to w drodze rozmów, negocjacji czy też przetargów np. na węgiel. I tu należy wspomnieć o parametrach jakościowych spalanego węgla. W postępowaniu przetargowym dążymy do uzyskania jak najlepszych warunków zarówno cenowych jak i jakościowych. Miał węglowy poddawany jest regularnej kontroli – analiza próbek w Instytucie Energetyki w Łodzi.

Padło stwierdzenie, że mamy najwyższe ceny. Co roku przedsiębiorstwa ciepłownicze zobligowane są do przekazywania do Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie ankiet dotyczących sytuacji Spółki za ubiegły rok. Następnie tworzony jest raport, wg którego nasze ceny oscylują wokół średniej. Poruszona została kwestia cen ciepłej wody. Należy podkreślić, że na ich ostateczną wysokość mają wpływ dwa podstawowe czynniki: cena ciepła kupowanego w PEC oraz stan instalacji ciepłej wody w budynkach. Stąd tak duże rozbieżności w cenie od 26 do 70 złotych/m3, jak podano na spotkaniu. My jako spółka nie mamy bezpośredniego wpływu na ostateczną cenę m3 ciepłej wody.

Należy podkreślić również kwestię zysku generowanego przez naszą Spółkę.
Za rok 2012 wyniósł on ok. 13 tysięcy złotych, za rok 2011 około 7 tysięcy. Nam jako spółce miejskiej nie zależy na generowaniu dużego zysku. Działamy niemalże na zerowym poziomie progu rentowności, aby nie obciążać odbiorców dodatkowymi opłatami. I tu nasuwa się pytanie, czy prywatny inwestor zadowoli się kilkutysięcznym zyskiem?

W tym momencie chcielibyśmy zacytować słowa Pana dr inż. Piotra Manczarskiego, który notabene był jednym z ekspertów zaproszonych na czwartkowe spotkanie przez
Pana Burmistrza.

Na pytanie: Czyli na śmieciach nie można zarobić?

Odpowiedział „Można. Dowodem jest zainteresowanie naszym rynkiem ze strony prywatnych przedsiębiorstw. Za granicą bardzo łatwo znajdziemy firmę, która będzie chciała wybudować u nas spalarnię. Jednak aby szybko odrobić koszty budowy, narzuci wysokie ceny. Sam inwestor zacznie zarabiać, ale wysokie ceny za odbierane przez niego odpady w krótkim czasie odczują mieszkańcy. Dlatego w przyszłości gminy zawierające kontrakty na budowę muszą bardzo dokładnie rozważać plany inwestora i rozsądnie dokonywać wyboru lub samodzielnie budować instalacje”.

Gazeta.pl/Wrocław/21 marca 2011 rok

Kolejnym zagadnieniem poruszonym przez Pana Burmistrza na przedmiotowym spotkaniu była modernizacja Centralnej Ciepłowni polegająca na przebudowie urządzeń technicznych kotłowni w celu zagwarantowania pewności dostaw ciepła oraz racjonalizacji kosztów produkcji. Inwestycja kosztowała niecałe 4 miliony złotych, choć na spotkaniu podano cenę 6,5 miliona. Inwestycję przeprowadziła firma Siemens Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Sposób finansowania takiej inwestycji – czyli leasing - stanowi ewenement na skalę krajową i jest to majstersztyk ze strony naszego Zarządu, który negocjował jego warunki. Każda inwestycja generuje koszt w postaci amortyzacji, leasingu, ale dzięki niej zmniejsza się zużycie surowców wykorzystywanych w procesie produkcji – czyli maleją koszty – przykładem może być zmniejszenie zużycia węgla o 2000 ton rocznie co odpowiada kwocie 750 tysięcy złotych. Oznacza to, że po zakończeniu okresu leasingu cena ciepła spadnie o 9 złotych/GJ.

Następnym istotnym zagadnieniem jest emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Problem stanowi tzw. zawieszony pył PM10, który jest mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych zawierającą substancje toksyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany. W Mławie podstawowym źródłem przekroczeń dopuszczalnych stężeń pyłów PM10 jest spalanie paliw w niskosprawnych domowych źródłach ciepła – piece, kotłownie przydomowe i emisja z pojazdów. Metodą ograniczenia tej emisji może być zastąpienie indywidualnych niskosprawnych energetycznie źródeł ciepła np. wysokosprawnymi kotłami gazowymi lub ogrzewaniem elektrycznym, rozwój ciepłownictwa sieciowego w rejonach występowania przekroczeń dopuszczalnej emisji i zmiana w układach komunikacyjnych ograniczających natężenie ruchu pojazdów. w przypadku eliminowania przekroczeń stężeń emisji pyłów PM10 poprzez rozwój ciepła sieciowego nie jest istotnym z jakiego źródła zasilana jest sieć – konwencjonalnej kotłowni czy też spalarni odpadów. Twierdzenie, że sama spalarnia może być panaceum na walkę z pyłami PM 10 jest fałszywe. Jest ona jedynie źródłem dla sieci ciepłowniczej, tak samo dobrym jak ciepłownia miejska. Zgodnie ze standardami emisyjnymi obowiązującymi dla źródeł spalania (zarówno ciepłowni jak i spalarni) na wylocie z komina nie normuje się wielkości emisji pyłu PM10, normowana jest ilość pyłu ogółem poprzez określenie dopuszczalnych ich ilości w metrze sześciennym spalin wprowadzonych do powietrza.

Obecność pyłu PM10 badana jest nie na poziomie jego wprowadzania
do atmosfery, lecz w ramach badania jakości powietrza atmosferycznego.

Podstawowym zadaniem kotłowni pracującej dla potrzeb systemu ciepłowniczego jest zmienna produkcja ciepła zgodna z aktualnym zapotrzebowaniem na ciepło (zmiany dobowe, sezonowe) przy zużyciu jak najmniejszej ilości paliwa. Nasza modernizacja, w wyniku której spadła ilość zużywanego paliwa, przyczyniła się jak widać również do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń.

Ciepłownia miejska w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza podlega takim samym rygorom jak wszystkie zakłady zajmujące się wytwarzaniem ciepła i energii elektrycznej. PEC posiada stosowne decyzje administracyjne, w których to zostały określone dopuszczalne emisje podstawowych zanieczyszczeń a do przestrzegania których jesteśmy zobowiązani – potwierdzeniem przestrzegania tych obostrzeń jest fakt, iż nie płacimy kar za przekroczenia emisji. Regularnie, zgodnie z wymogami prawa, wykonywane są okresowe pomiary emisji, które następnie przedkładane są Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska. Wyniki badań z automonitoringu jak również okresowe kontrole przeprowadzane przez służby ochrony środowiska potwierdzają utrzymywanie emisji na poziomie znacznie poniżej dopuszczalnego. Przykładowo:

Emisja pyłów: dopuszczalna 700mg/m3   wielkość zmierzona: PEC: 160mg/m3

Emisja tlenku azotu: dopuszczalna 400mg/m3   wielkość zmierzona: PEC: 366mg/m3

Emisja tlenku siarki: dopuszczalna 1500mg/m3   wielkość zmierzona: PEC: 711mg/m3

Są to dane z ostatnich pomiarów.

To tyle celem sprostowania. Jak wiemy zapewnienie mieszkańcom ciepła jest zadaniem własnym gminy i może w jej rękach powinno pozostać. Co roku branża ciepłownicza organizuje Konferencje, na których dowiadujemy się min. o tym, że np. w Niemczech dąży się do tego aby 95% przedsiębiorstw produkujących i dostarczających ciepło pozostawało w rękach gminnych. W ww. konferencjach biorą udział również burmistrzowie i prezydenci miast, którzy świadomi istotności zagadnienia dążą do rozwoju swoich Spółek. Z PEC-em też można. Zapraszamy!

Zdążyliśmy przeczytać na stronach Raportu o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie elektrociepłowni opalanej paliwem alternatywnym w Mławie przy ulicy Płockiej przedstawionego przez firmę USKOM, że Centralna Ciepłownia zostanie wyłączona z pracy. I w tym momencie nasuwa się pytanie, co będzie
z naszym zakładem i z naszymi pracownikami? Możemy się tylko domyślać.

Szkoda……. jesteśmy dobrze funkcjonującym zakładem, rozwijamy się i to wszystko czynimy własnymi siłami, ponieważ mamy dobrą kadrę i odpowiedzialny Zarząd.

                                                                                              Z poważaniem

      Pracownicy PEC-u

KOMENTARZE

Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Miał ponad 2,5 promila alkoholu i nie miał prawa jazdy. Został zatrzymany.

czwartek, 16, kwiecień 2020 11:57
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie nietrzeźwego kierowcy, który w organizmie... READ_MORE
013942894
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
2730
862
6180
11513082
7686
20128
13942894

Your IP: 18.218.54.80
Server Time: 2025-05-10 13:00:08

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011