Z końcem czerwca Miejskie Centrum Integracji Społecznej i Zawodowej przestało pracować, ze względu na brak środków. Jedyną pozostałością po tej jednostce jest świetlica dla młodzieży, nad którą przejął pieczę MOPS. Będzie ona utrzymywana z tzw. korkowego.
Przypomnijmy, że MCISiZ powstał dzięki środkom unijnym, które zabezpieczały jego pełne funkcjonowanie. Po ponadrocznej działalności placówka ta została zamknięta, gdyż Ratuszowi nie udało się pozyskać kolejnego dofinansowania z Unii, a Miasta nie stać na jej utrzymywanie. Ślad po Miejskim Centrum Integracji Społecznej i Zawodowej jednak pozostał. Znów, bowiem działa świetlica dla młodzieży, która działała w strukturach Mławskiego Centrum Integracji Społecznej i Zawodowej. Opiekę nad młodymi ludźmi przejął MOPS.
- Ze względu, że są wakacje głównie przez pracowników socjalnych informowaliśmy środowisko, że na nowo zaczyna funkcjonować świetlica po byłym MCISiZ – informuje Dorota Kaczorek-Urban dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie. Od 1 sierpnia rozpoczęliśmy rekrutację.
Jak twierdzi szefowa MOPS nabór chętnych do uczęszczania do świetlicy cieszył się dużym zainteresowaniem
- Zapisało się prawie 40 dzieci – podaje dyrektor. Dlatego jak się rozpocznie rok szkolny planujemy podzielić zapisanych na dwie grupy wiekowe. Zwłaszcza, że rozpiętość wiekowa też jest spora, bo od 8 nawet do 15 lat.
Skąd pieniądze na działalność?
Z informacji, jakie uzyskaliśmy wynika, że świetlica funkcjonuje tam, gdzie był MCISiZ tj. na Placu 1 Maja 2 lok. 4. Pozostało tam też wyposażenie.
- Są, więc stoły krzesła, komputery i Internet, wszelkiego rodzaju gry do różnego rodzaju zabawy – wylicza Kaczorek-Urban. Jeśli chodzi o kadrę to są to pracownicy mojego Ośrodka. Nastąpiły po prostu przesunięcia zadaniowe i godzinowe. Pracownicy merytorycznie przygotowani, bo są to panie po pedagogice, resocjalizacji a jedna po socjoterapii. Mają też doświadczenie, gdyż prowadziły wcześniej zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Robimy, więc to w ramach własnych środków. Są to pieniądze tzw. alkoholowe, czyli z korkowego.
Jakie zajęcia?
Uczęszczające tam dzieci w roku szkolnym będą mogły liczyć oprócz zabawy na pomoc w lekcjach.
- Wogóle zajęcia, które tam będą się odbywać są nastawione na rozwój psycho - ruchowy - tłumaczy dyrektor. Przewidujemy, więc zajęcia ruchowe, ogólnorozwojowe, społeczne.
W tej chwili świetlica jest otwarta w godzinach 13.00 do 17.00.
- Sierpień jest miesiącem takim organizacyjnym. Musimy po prostu zobaczyć jak to będzie wszystko funkcjonować i jakie są potrzeby, jakie są dzieciaki – podkreśla szefowa MOPS. Dodam też, że na razie plan funkcjonowania świetlicy jest przewidziany do końca roku. A potem zobaczymy, co będzie w przyszłym roku
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE