portalmlawa@wp.pl

Tel. 691310344


Dzisiaj jest: 10 Maj 2025    |    Imieniny obchodzą: Antonina, Izydor, Antoni

R E G I O N


Od pierwszego października w mławskiej części PWSZ ma ruszyć kierunek dziennikarstwa. Władze mławskiej części uczelni wiązały z nim spore nadzieje. Nabór wciąż trwa, ale nie wygląda najlepiej.

- Jeśli chodzi o dziennikarstwo na studia dzienne zgłosiło się 13 osób i na zaoczne 9, ale może to będzie jedna grupa – podaje Leszek Zygner prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Mławie i Ciechanowie. Na elektronice zarówno na dzienne jak i zaoczne mamy po 15 osób. Teraz właśnie się dowiedziałem, że jeszcze doszły trzy podania na ten kierunek, czyli będzie około 20. No i nie wiem jaki jest wynik naboru prowadzonego dla nas w Ciechanowie.

Pierwszy rok elektroniki powstanie, gdyż elektronika ma przelicznik ministerialny na studenta 1:3. Inaczej jest przeliczany kierunek humanistyczny czyli 1:1 Czy powstanie, więc kierunek dziennikarstwa?

Prorektor ma nadzieje, że tak

- Jeśli będzie taka grupa około 25 do 30 osób to powstanie – mówi Zygner. Nabór jeszcze się nie skończył. Jeśli ktoś jeszcze się nie zdecydował to ma czas do 23 września, bo wtedy zamykamy przyjmowanie podań.  

Kto może studiować?

Przypomnijmy uczelnia przygotowała dla absolwentów szkół średnich 120 miejsc w systemie dziennym kształcenia i 120 na zaocznym. Przyszli studenci na dziennikarstwie mają się uczyć się m.in. kreowania wizerunku i etyki dziennikarskiej.Studiować w systemie dziennym czy zaocznym mogą nie tylko absolwenci szkół średnich, ale ludzie posiadający wykształcenie wyższe

- Nie ma tu ograniczenia - mówi Andrzej Korneta dziekan wydziału Humanistyczno-Technicznego w mławskiej części PWSZ. Każdy, kto ma maturę może przystępować do studiów na dziennikarstwie. Jako, że warunkiem przyjęcia jest złożenie dokumentów z ukończoną maturą, no i będzie konkurs świadectw, ale celowo przyjęliśmy wysokie limity, czyli 120 osób na każdą z form kształcenia (120 na dzienne i 120 na zaoczne). Każdy, więc kto przystąpi do konkursu świadectw ma szansę się dostać. Co jest radykalnie inne w stosunku np. do Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jest zdecydowanie więcej kandydatów niż miejsc. Gdzie tam fakt zdania polskiego rozszerzonego, czy przedmiotów w trybie rozszerzonym jest warunkiem podstawowym, aby tam myśleć o dostaniu się na studia dziennikarskie.

Dwie specjalizacje

Nowy kierunek tj. dziennikarstwo przewiduje kształcenie w dwu specjalizacjach

- W sumie na tym kierunku przewidujemy kilka specjalizacji - informuje Korneta. W tej chwili mamy dwie. Pierwszą z nich jest fotografia prasowa, a drugą media elektroniczne. A w miarę rozwoju będziemy starali się powoływać nowe specjalizacje, bo ciągle mówimy o tym kierunku jako dziennikarstwie, ale dla mnie ważny jest ten drugi człon może nawet ważniejszy tj. komunikacja społeczna. Wydaje mi się, że fachowiec od komunikacji społecznej będzie odgrywał coraz ważniejszą rolę.

Czego się można nauczyć?

Na nowym kierunku nie tylko będzie się można nauczyć sztuki dziennikarskiej, ale i innych rzeczy związanych z nowymi trendami w tej dziedzinie

- Jesteśmy w przededniu wyborów i wiadomo, że każdy kandydat powinien w sposób profesjonalny przygotować sobie kampanię wyborczą, a nie robić to w sposób amatorski. - zaznacza Korneta. Tak jak to dawniej było, bo coraz więcej ludzi staje do wyborów i trzeba profesjonalnego sprzedania swoich zalet i celów. Tego będzie się u nas nauczyć. Mamy przedmioty, które dzielą się na przedmioty ogólne, które dotyczą pojęć podstawowych np. etyki, co jest oczywiście bardzo ważne, bo jeśli sprzedajemy jakąś informacje społeczeństwu to musimy postępować etycznie. To jest w ramach przedmiotów ogólnych. Uważam,. że dobry dziennikarz, który pisze np. o szczegółowych sprawach to powinien oprócz wykształcenia dziennikarskiego posiadać dodatkową wiedzę.

Jaka kadra?

Będzie 6 wykładowców. Trzech samodzielnych pracowników nauki plus 6 pracowników z tytułem doktora.

- Cześć kadry to są wykładowcy, którzy już są zatrudnieni u nas. Są to państwo od komunikacji społecznej, którzy pracowali na kierunku filologia polska. To jest medioznawca pan prof. Staniszewski to jest pani doktor Piwowar specjalista od interakcji międzykulturowej. Są to też ludzie, którzy już byli zatrudnieni u mnie na wydziale elektroniki od technik internetowych od grafiki komputerowej od tych technologii informacyjnych. Dodatkowo będą też zatrudnieni specjaliści z dziedziny grafiki komputerowej pan prof.. Gwozdek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, a jednocześnie specjalistą od grafiki komputerowej, który będzie uczył kompozycji obrazu. Poza tym prof. Połąk, który jest reżyserem filmowym. Będą to także specjaliści od zagadnień związanych z warsztatem dziennikarza radiowego, telewizyjnego i prasowego. Są to pracownicy dydaktyczni głównie Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego a także Uniwersytetu Warszawskiego.

 KOMENTARZE

 Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE

 

Share Button

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

MŁAWA. Był koncert i w tle promocja płyty Ingi Piwowarskiej

wtorek, 02, październik 2018 09:23
W piątek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej w Mławie odbył się koncert akordeonowy w... READ_MORE

MŁAWA. Miał ponad 2,5 promila alkoholu i nie miał prawa jazdy. Został zatrzymany.

czwartek, 16, kwiecień 2020 11:57
Trwają czynności mławskiej policji w sprawie nietrzeźwego kierowcy, który w organizmie... READ_MORE
013941788
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
Last Week
W tym miesiącu
W ubiegłym miesiącu
Całość
1624
862
5074
11513082
6580
20128
13941788

Your IP: 3.133.157.170
Server Time: 2025-05-10 07:38:44

PARTNERZY

PORTAL MŁAWA.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Mława 2011