Stalking, cyberprzemoc, oszustwa internetowe, hejtowanie – to jedne z problemów poruszane na debacie społecznej z młodzieżą, rodzicami, dyrekcją szkół oraz specjalistami, zorganizowanej w I Liceum Ogólnokształcącym w Mławie. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalistów z terenu Mławy.
„Podszywali się pod moje nazwisko; proponowali mi seks za pieniądze; wyzywali mnie i hejtowali na asku; grozili mi ; wstawiali moje zdjęcia bez mojej zgody….”- to niektóre odpowiedzi młodych osób, biorących udział w anonimowej ankiecie dotyczącej zjawiska cyberprzemocy, którą przeprowadzono jeszcze przed debatą, w mławskich szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Debata pod nazwą „Cyberprzemoc jako współczesne zagrożenie”, zorganizowana przez I Liceum Ogólnokształcące w Mławie we współpracy z Komenda Powiatowa Policji w Mławie oraz MOPS w Mławie stała się okazją do otwartej rozmowy na temat nowego, trudnego problemu.
Na pytania młodzieży odpowiadali policjanci : asp. Marek Burczyk ( Kierownik Referatu do walki z Przestępczością Gospodarczą ), mł.asp. Anna Gorczewska ( prewencja kryminalna), terapeuta Aldona Krupa, psycholog Ewelina Nehring, socjoterapeuta Wioletta Lemańska, informatyk Włodzimierz Luks oraz prokurator rejonowy w Mławie Janusz Marcysiak.
Problemy wskazywane przez młodzież dotyczyły m.in. technicznych zabezpieczeń komputerów i kont a także sposobów jak ochronić się przez cyberprzemocą i co zrobić jeśli znajomy lub my sami jesteśmy jej ofiarą, gdzie szukać pomocy, jak rozmawiać z osobą dotkniętą cyberprzemocy, jak chronić się przed oszustami w Internecie?
Dyskusji przysłuchiwała się Dyrektor Agata Pawłowska z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Delegatura w Ciechanowie, która w podsumowaniu wskazała, że rozmowa i umiejętne słuchanie to podstawa w rozwiązywaniu nawet najtrudniejszych problemów. Zachęciła uczniów do kontaktu z pedagogami i wychowawcami oraz otwartego mówienia o problemach i społecznego sprzeciwu wobec osób stosujących cyberprzemoc.
Debata odbyła się 15 maja br., w ramach programu „Dziecko bezpieczne w rodzinie i szkole”, realizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji i zakończyła się wypracowaniem konkretnych wniosków:
WNIOSKI Z DEBATY
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE