Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku zapraszają do udziału w edukacyjnej inscenizacji historycznej „Pogranicze '39”, która odbędzie się w niedzielę 7 września 2014 r. na terenie skansenu w Olsztynku.
Pierwsza edycja inscenizacji zorganizowana w ubiegłym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem, co sprawiło, że obie instytucje postanowiły ponownie zorganizować projekt, którego celem jest przekazanie wiedzy historycznej w formie pozwalającej zobaczyć z bliska jak wyglądały działania w pierwszych dniach II wojny światowej. Podobnie jak rok temu, tematem przewodnim inscenizacji będzie zobrazowanie sytuacji na pograniczu ziem polskich i niemieckich, ale tym razem inny fragment historii posłuży za tło odtwarzanych wydarzeń.
Podczas tegorocznej edycji będziemy prezentować historię Armii Łódź w pierwszych dniach września 1939 r. – wyjaśnia Mateusz Jasik z działu edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej – Motywem przewodnim będzie zaplecze frontu, zatem duży nacisk położymy na to, by pokazać jak funkcjonowały służby pomocnicze, udzielanie pomocy rannym w toku działań wojennych, kwestie związane z życiem codziennym żołnierzy, aprowizacją, zabezpieczeniem technicznym, dowodzeniem czy utrzymaniem dyscypliny. Uzupełnieniem całości będą trzy kameralne inscenizacje z wykorzystaniem pojazdów i pirotechniki.
W projekcie udział weźmie ponad 100 rekonstruktorów, którym skansen w Olsztynku posłuży za idealną scenografię do narracji o bohaterstwie polskich żołnierzy i odgrywania scen bitewnych. Muzeum II Wojny Światowej przygotowało wyjątkową formułę inscenizacji i zaaranżowanie terenu, które pozwolą na samodzielne poruszanie się widzów po miejscu odtwarzanych działań wojennych, tak że uczestnicy będą mogli przenieść się niemal w sam środek wydarzeń. Program inscenizacji został przygotowany w taki sposób, aby mogły w niej uczestniczyć również rodziny z dziećmi.
Teren skansenu, zajmujący ponad 60 hektarów, zostanie podzielony na trzy strefy: potyczek, polską i niemiecką. Po stronie polskiej planowane są mniejsze dioramy dotyczące obrony przeciwlotniczej, pospiesznej mobilizacji w obliczu niemieckiej agresji, improwizowany punkt pierwszej pomocy oraz scenki związane z działalnością piątej kolumny i kuchnia polowa. Zaś po stronie niemieckiej będzie można zobaczyć działanie sztabu wojskowego, punktu opatrunkowego oraz kuźnię polową Wehrmachtu.
Dla miłośników pojazdów militarnych z epoki również nie zabraknie atrakcji. Będą mieli okazję zobaczyć: kopię samochodu pancernego SdKfz 222, ciężarówki Mercedes, KHD oraz Citroen; transporter OT810 przestylizowany na SdKFz 251, trzy kopie pancerek wz.34. Nie lada gratką będzie udział jedynej na świecie rekonstrukcji polskiego czołgu 7TP.
Zapraszamy w godzinach 10.00-14.00.
W dniu inscenizacji będą promocyjne ceny biletów wstępu na teren skansenu w Olsztynku.
Organizator:
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Partner:
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
O akredytację na niedzielą inscenizację w skansenie w Olsztynie można ubiegać się do piątku 5 września do godz. 13:00. Zgłoszenia pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (nazwa redakcji, telefon kontaktowy).
Odbiór POTWIERDZONYCH akredytacji w punkcie informacyjnym przy wejściu do Skansenu.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE