Tegoroczne hasło akcji brzmi: „Nasze ulice, nasz wybór”. Olsztyn po raz kolejny włącza się w tę akcję edukacyjno-społeczną z szeregiem wydarzeń.
Pogram.
Konkurs foto-plastyczny „Mój dzień bez samochodu”
Zapraszamy do uruchomienia wyobraźni i wykazania się inwencją twórczą! Wystarczy wykonać własnoręczną pracę plastyczną w dowolnej technice lub zrobić zdjęcie. Konkurs przeznaczony dla wszystkich chętnych. Niezbędne informacje znajdują się w regulaminie dostępnym na: olsztyn.eu oraz zdzit.olsztyn.eu oraz
Organizator: Urząd Miasta Olsztyna
Akademia Rowerowa
Otwarta edycja dla osób dorosłych: 19 września (piątek), godz. 17:00, start: Planeta 11 (al. Piłsudskiego 38). Liczba uczestników ograniczona! Obowiązkowe zapisy (do 18 września do godz. 18:00): Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Edycja dla uczniów szkół podstawowych: zgodnie z ustaleniami z SP 2, SP 18 i Pracownią Ekologiczną Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Wycieczka szkoleniowa w zakresie bezpiecznej i efektywnej jazdy na rowerze po ulicach miasta. W programie: przegląd najważniejszych przepisów ruchu drogowego, omówienie obowiązkowego wyposażenia roweru, doskonalenie wykonywania podstawowych manewrów w ruchu drogowym, zasady bezpiecznej jazdy na rowerze w ruchu ulicznym, praktyczne porady, odpowiedzi na pytania. Udział bezpłatny.
Zajęcia są elementem XI edycji Kampanii „JAdę, NIE TANKUJĘ”.
Organizator: Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”
Wehikuł czasu
„Bez samochodu?... Wizje rozwoju systemu komunikacji w Olsztynie” to tytuł kolejnej podróży Wehikułem Czasu Ekstra. Na wspólny lot w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, w dniu 18 września 2014 r. o godz. 17.00, zapraszają: historycy, specjaliści od transportu publicznego i socjologowie.
Wehikuł Czasu Ekstra to multimedialna audycja radiowa z udziałem publiczności, wzbogacona krótkimi filmami i fotoprezentacjami. W roli wehikułowych pilotów Marek Jarmołowicz z Radia ZET Gold i dr Andrzej Korytko z Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w Olsztynie
Rowerowa gra miejska „ Olsztyn. Miasto-Mozaika”
20 września (sobota), start o godz. 19:00 przy fontannie w Parku Centralnym.
Liczba uczestników ograniczona! Zapisy (do 19 września do godz. 18:00): Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
To już 10. edycja tej wyjątkowej imprezy łączącej elementy podchodów, wycieczki rowerowej i wyścigów. Zgodnie z sugestiami uczestników tym razem będzie to edycja nocna, a więc punkty kontrolne będą związane z tym, co mieście świeci, błyszczy i połyskuje. Jak zawsze przygotowano dwa poziomy trudności: dla ekip rodzinnych oraz zawodników indywidualnych. Nagrody za najszybsze i najdokładniejsze zaliczenie wszystkich punktów kontrolnych. Udział bezpłatny.
Impreza realizowana przy współudziale finansowym Samorządu Olsztyna.
Organizator: Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn” (Jędrzej Kołakowski, tel. 503 763 465)
Biegowy Puchar Olsztyna – Dożynkowa Piątka
21 września (niedziela), start w Parku Kusocińskiego (na tyłach budynku Aquasfery). Ostatni z cyklu 5 biegów dla całych rodzin. Dożynkowa piątka zamyka comiesięczne imprezy dla miłośników aktywnego wypoczynku. Od wiosny
Park Kusocińskiego regularnie gościł młodszych i starszych amatorów biegania. Podobnie jak w poprzednich imprezach, tak i tym razem nie zabraknie pozytywnych emocji, dobrej zabawy i mobilizującej rywalizacji.
Organizator: Warmiński Klub Rowerowy Fan, Mateusz Kownacki, tel. 694-384-241
„Zagłosuj, Wygraj i Jedź!”- piknik promujący projekty „rowerowe” zgłoszone do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Happening: 21 września (niedziela), o godz. 13:30 na skrzyżowaniu ul. Krasickiego/Wilczyńskiego;
Piknik 21 września (niedziela), w godz. 14:00-18:00 przy kościele przy ul. Bajkowej.
Działanie promujące ideę OBO wśród mieszkańców miasta i reklamujące konkretne projekty zgłoszone do tegorocznej edycji, których rolą jest poprawa warunków jazdy na rowerze na poszczególnych osiedlach oraz w całym mieście. Projekty dotyczą m.in. wybudowania dróg dla rowerów wzdłuż głównych ulic (np. ul. Krasickiego), wzdłuż rzeki Łyny, w olsztyńskich parkach.
Europejski Dzień Bez Samochodu
22 września (poniedziałek). Podróżowanie za darmo komunikacją miejską – tego dnia każdy, kto zostawi samochód i przesiądzie się do autobusu będzie mógł jeździć do woli za darmo, przez cały dzieńJ
Na podstawie uchwały Rady Miasta: Aby móc skorzystać z tej opcji trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Jedna osoba może podróżować na jeden dowód.
Organizator: Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu
Otwarcie stojaków rowerowych
Na wniosek dyrekcji przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie zamontowanych zostało 10 stojaków rowerowych (przerobionych z żółtych barierek).
Stojaki przekazał Zarząd Dróg, Zieli i Transportu w Olsztynie.
„Rowerzysto, bądź widoczny! Kierowco, bezpiecznie wyprzedzaj!”
22 września (poniedziałek), skrzyżowanie ul. Pstrowskiego/Wyszyńskiego w godz. 14:30-17:00.
Akcja informacyjna podkreślająca znaczenie prawidłowego oświetlenia rowerzystów (szczególnie w kontekście zbliżającej się jesieni i zimy) oraz przypominająca o przepisie ruchu drogowego nakazującego kierowcom zachowanie bezpiecznego odstępu (minimum 1 metr) od wyprzedzanego rowerzysty (Art. 24, ust. 2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym). W czasie akcji rozdawane będą materiały promujące właściwe zachowania w tym zakresie (ulotki, odblaski, naklejki).
Organizatorzy: Urząd Miasta (Wydział Zarządzania Kryzysowego, Oficer Rowerowy). Partnerzy: Obywatelska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Rowerowe w Olsztynie, GIERA Znaki Drogowe.
Inauguracja nowej trasy rowerowej („Rodzinnej”) w Lesie Miejskim oraz gra terenowa w oparciu o nową trasę
Oficjalny przejazd: start o godz. 11:00 na Parkingu Leśnym przy Strzelnicy Policyjnej (al. Wojska Polskiego). Gra terenowa na nowej trasie: w godz. 11:00-14:00.
Zgodnie z oczekiwaniami miłośników rowerowej rekreacji, we wschodniej części Lasu Miejskiego została oznakowana zupełnie nowa trasa przeznaczona dla niemal wszystkich rowerzystów. Trasa „Rodzinna” ma formę pętli o długości 8 km. Do jej wytyczenia wykorzystano drogi o dobrej nawierzchni, które prowadzą w najciekawsze zakątki tej części Lasu Miejskiego. Trasa przebiega w okolicy rzeki Wadąg, Schroniska dla Zwierząt, Cmentarza Żołnierzy Rosyjskich, Parku Ptaków „Ptaszarnia” oraz nowej kładki pieszo-rowerowej na Wadągu umożliwiającej bezpieczny przejazd do Kieźlin. Aby umilić i ułatwić pokonywanie trasy, olsztyńscy leśnicy zbudowali kilka altan wypoczynkowych (tzw. „grzybki”) zlokalizowanych tuż przy drodze.
Gra terenowa polega na samodzielnym przejechaniu całej trasy i odwiedzeniu kilku punktów kontrolnych. Premiowane będzie jednokrotne pokonanie trasy. Zadanie można wykonać w dowolnym tempie, w dowolnym składzie i o dowolnej godzinie w przedziale 11:00-14:00. Wszystkie prawidłowo wypełnione karty startowe (ze wszystkimi zaliczeniami punktów kontrolnych) będą premiowane upominkami i nagrodami.
Organizator: Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”
Broszura „Rowerowy Olsztyn” [PLIK DO POBRANIA/PDF]
Czyli wszystko co rowerzyści wiedzieć powinni – wykaz ścieżek, znaków, miejsc wartych odwiedzenia i przydatnych numerów.
Broszurę przygotował Urząd Miasta Olsztyna.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE