W czwartek - 27 lutego Nidzicki Ośrodek Kultury zaprasza na cykl "Historia przy kawie". Tym razem spotkanie z Michałem Młotkiem, autorem książki "Tajemnice pogranicza", które odbędzie się ogodz. 17.30 w sali relaks
Michał Młotek – absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonat historii Prus Wschodnich i II wojny światowej, poszukiwacz skarbów i odkrywca historii. Twórca bloga fabryka-historii.pl, jednego z najpopularniejszych polskich blogów o tematyce historycznej. Do 2012 roku członek stowarzyszenia poszukiwaczy skarbów„Ilavia”. Wraz z nim w 2010 roku odkrył drugą część wczesnośredniowiecznego skarbu, w skład którego weszło ponad 800 fragmentów srebrnych monet i ozdób z XI wieku. Założyciel Iławskiej Grupy Poszukiwawczej. Na co dzień mieszka i pracuje w Iławie.
"Tajemnice pogranicza"
To zbiór dziesięciu sensacyjnych epizodów, które odkryją przed polskimi czytelnikami nieznane fakty z historii pogranicza Prus Wschodnich i Polski.
Kulisy przejęcia władzy przed Adolfa Hitlera w styczniu 1933 roku. Czy kanclerz Rzeszy szantażował prezydenta Paula von Hindenburga i jego syna Oskara?
Historia "drugiej stolicy Rzeszy" - niewielkiej wsi w Prusach Wschodnich, w której przesądzono o losie Niemiec i całej ówczesnej Europy.
Szczegółowa relacja z pogrzebu Prezydenta Rzeszy na terenie pomnika bitwy pod Tannenbergiem - największej niemieckiej manifestacji patriotycznej, jaka odbyła się na terenie Prus Wschodnich po I wojnie światowej.
Opis wizyty sterowca LZ 129 "Hindenburg" nad wsiami i miastami zachodniej części Prus Wschodnich. W 1936 roku największy sterowiec w historii zapowiedział wielkie wyborcze zwycięstwo Adolfa Hitlera. Rok później symbolicznie zapowiedział też jego klęskę.
Niezwykła biografia Ferdinanda Sauerbrucha - najbardziej zasłużonego niemieckiego lekarza w historii. Na liście jego pacjentów znaleźli się między innymi Paul von Hindenburg, Erich Ludendorff, Adolf Hitler, Joseph Goebbels, Ludwig Beck, Claus von Stauffenberg, Lenin i Konstantyn I Grecki.
Szczegółowa relacja z niebezpiecznej podróży Stefana Żeromskiego po pograniczu Prus Wschodnich i Polski. Do wizyty pisarza na terenach plebiscytowych doszło w maju 1920 roku, w czasie nasilania się największych sporów o rozwiązanie sprzeczności terytorialnych między Niemcami a Polską.
Kulisy tajnych akcji i szpiegowskiej walki przed plebiscytem z 1920 roku. W jakim celu polski wywiad obserwował politycznych przywódców junkrów wschodniopruskich i najbliższych przyjaciół późniejszego prezydenta Paula von Hindenburga?
Jan Nowak-Jeziorański i Stanisław Witkowski, jeden z "najofiarniejszych i najodważniejszych ludzi" polskiego podziemia. Co w 1942 roku robili w Prusach Wschodnich słynni kurierzy Armii Krajowej?
Historia nieznanego zamachowca, który 20 lipca 1944 roku poleciał z Clausem von Stauffenbergiem do Wilczego Szańca. Kto tak naprawdę miał zabić Adolfa Hitlera?
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE