Nidzicki Ośrodek Kultury zaprasza 21 lutego do Galerii pod Belką na godz. 18.00 na otwarcie wystawy Czarny Piec 2013. Jest to już VI wystawa z tego cyklu, na której swoje poplenerowe prace prezentują artyści amatorzy.
Natomiast Parafia Miłosierdzia Bożego i Nidzicki Ośrodek Kultury zapraszają Państwa na koncert CKM - tym razem charytatywny na rzecz Weroniki Kopczyńskiej, małej mieszkanki Nidzicy cierpiącej na mukowiscydozę.
Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną, postępującą i na dzień dzisiejszy niestety nadal nieuleczalną. W Polsce żyje ponad 1200 zdiagnozowanych chorych na mukowiscydozę, z tego 1/3 to osoby dorosłe. Wart zaznaczyć, że liczbę polskich chorych, łącznie z osobami jeszcze nie zdiagnozowanymi szacuje się na około 3000 osób, a 1/2500 noworodków rodzi się z mukowiscydozą.
Ze względu na stan chorobowy, osoby chore na mukowiscydozę wg obowiązującego orzecznictwa i procedur zespołów orzekania o niepełnosprawności to osoby niepełnosprawne. Z uwagi na specyfikę choroby, osoby dorosłe i młodzież to osoby w większości o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Mukowiscydoza to choroba wielonarządowa, która nie jest widoczna na zewnątrz, jednak powoduje duże spustoszenie w organizmie, co potwierdza dokumentacja medyczna Weroniki. Wymaga ona nieustannej, bardzo drogiej i skomplikowanej terapii farmakologicznej, a przede wszystkim stałej kontroli pulmonologa i gastrologa oraz regularnej opieki ośrodka specjalizującego się w leczeniu chorych. Ważnym elementem terapii jest również regularna, kosztowna i żmudna rehabilitacja oraz stosowanie sprzętu rehabilitacyjnego, którego zadaniem jest usuwanie zalegającej w płucach gęstej wydzieliny. Utrudnia ona oddychanie i powoduje stany zapalne.
Aby ułatwić Weronice oddychanie organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w koncercie charytatywnym 21 lutego o godz. 19.30 na nidzickim zamku. Bilet - 10 zł
Tym razem z okazji Cyklicznych Koncertów Muzycznych zaprezentuje się zespół RGG:
Łukasz Ojdana – fortepian
Maciej Garbowski – kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja
Od 2001 roku RGG jest coraz bardziej identyfikowane z europejskim smakiem muzyki improwizowanej, wykonywanej przez trio fortepianowe. Od roku 2013 trio występuje w odmienionej formule. Po 12 latach istnienia RGG w miejsce Przemysława Raminiaka zawitał Łukasz Ojdana, młody utalentowany pianista, który tchnął wiatr w żagle RGG.
Jest to zapewne pierwszy w historii przypadek, gdy w trio fortepianowym zmienia się pianista. Nazwa RGG nie jest już skrótem nazwisk muzyków, lecz stała się marką dzięki równemu zaangażowaniu każdego z jej członków w kreowanie artystycznego kształtu. Nazwa więc pozostaje, a trio rusza w dalszą drogę. Jesteśmy pewni, że publiczność, która jest z RGG od samego początku, tj. od 2001r. nie będzie zawiedziona.
RGG dozuje słuchaczom uczucia, podając je w czystej, pozbawionej zbędnej oprawy formie. Potrafią być oszczędni, a za chwilę niebywale ekspresyjni, za każdym razem jednak wracając do kojącej ciszy.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE