Do 15 grudnia można zgłaszać historie związane ze spotkaniem z kulturą żydowską do projektu „Historie Polin” realizowanego wspólnie przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i MillionYou.
28 października odbyło się uroczyste otwarcie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Właśnie z tej okazji powstała platforma „Historie Polin” (www.historiepolin.pl), dzięki której internauci z całego świata mogą dzielić się swoimi wspomnieniami i przeżyciami związanymi z kulturą żydowską. Opowieści zgłaszane do projektu wzruszają, bawią, dają nadzieję – na platformie historiepolin.pl znajdziemy zdjęcia z rodzinnych zbiorów, anegdoty przekazywane z pokolenia na pokolenie, a także informacje o projektach związanych z kulturą żydowską realizowanych przez zwykłych ludzi, którzy z zaangażowaniem biorą udział w tworzeniu polsko-żydowskich więzi. „Historie Polin” to inicjatywa wyjątkowa, ponieważ tworzy autentyczny obraz międzykulturowego spotkania – spotkania, w którym każdy z nas uczestniczy.
Prawie każdy miał takie spotkanie – zetknął się z człowiekiem, zabytkiem albo z jakąś opowieścią w rodzinie - mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN.
Projekt jest o tyle poruszający, że ukazuje osobiste przeżycia ludzi związane z kulturą żydowską. Jedna z uczestniczek dzieli się swoją intymną historią o 95-letniej babci, która z zakamarków pamięci przywołuje wspomnienia o przedwojennej żydowskiej kulturze w Polsce:
„Zaczyna się już trochę gubić w rzeczywistości, ale gdy posiedzi się z nią dłużej, chętnie opowiada o przeszłości (…). Tym razem także, jakoś tak mimochodem (…), zaśpiewała mi w jidysz. Gdy byliśmy mali (…), zawsze przed snem prosiliśmy ją, żeby opowiedziała nam o Żydach. To były nasze bajki na dobranoc.”
Jednak nie wszystkie osoby zgłaszające się do projektu mają żydowskie korzenie. Na platformie pojawiają się również głosy osób, dla których spotkanie z kulturą żydowską było całkiem nieoczekiwane:
„Na przełomie gimnazjum i liceum trafiłam przypadkiem do Krakowa w czasie Festiwalu Kultury Żydowskiej. Byłam wtedy tylko na jednym koncercie, ale to wystarczyło, żeby uruchomić w mojej głowie lawinę pytań. Nie mam korzeni żydowskich, a w mojej rodzinie nikt nie przykładał wagi do jakiegoś szczególnego mówienia o historii ‑ nikogo to nie interesowało - więc dosłownie wszystko, na co trafiałam, było dla mnie nowe i zaskakujące.”
Zgłoszenia w dowolnej formie (opowiadanie, fotografie, materiały dźwiękowe, filmowe) można przesyłać za pomocą platformy historiepolin.pl do 15 grudnia. Po tym terminie jury wybierze najlepsze prace, które zostaną nagrodzone. W drugiej odsłonie projektu swoją kreatywnością wykazać się można, tworząc własne dzieła będące interpretacjami zgłoszonych już historii. Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane przez Muzeum POLIN w 2015 roku.
Więcej informacji na temat projektu „Historie Polin” udziela Marta Sielska.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. 22 621 49 05
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Muzeum POLIN) to nowoczesne centrum edukacyjno-kulturalne. Muzeum POLIN to muzeum życia: opowiada historię, która zaczęła się w średniowieczu i trwa do dziś. Historię bogatej kultury, która jest w nierozerwalny sposób spleciona z Polską i która wywarła ogromny wpływ na społeczeństwa Europy i świata. Muzeum POLIN to pierwsza w Polsce instytucja kultury stworzona w formie partnerstwa publiczno-prywatnego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawę i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Więcej na www.polin.pl.
MillionYou to pierwsza i największa w Polsce platforma crowdsourcingowa łącząca talenty kreatywnych społeczności z wiodącymi markami, aby generować innowacyjne pomysły, współtworzyć content i realizować kampanie angażujące konsumentów. Spaja strategię marketingową z know-how technologicznym, oferując różne zastosowania crowdsourcingu w marketingu i komunikacji. MillionYou posiada doświadczenie w realizowaniu projektów z takimi markami jak Coca-Cola, Netia, Medicover, Nokia, PKP Intercity, PGE, Liberty Direct, NBP czy CitiHandlowy. Więcej informacji: www.millionyou.com.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE