Ciechanowska policja przeprowadzi działania w dniach od 31 stycznia do 6 lutego 2015 r. pn„Tydzień bezpieczeństwa pieszych” Głównym celem funkcjonariuszy jest poprawa bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych oraz przywrócenie znaczenia znaku „Przejście dla pieszych”.
W grudniu 2014 roku w zdarzeniach drogowych zginęło 51 osób, w tym aż 22 osoby piesze, tj. 43% ogółu zabitych. Natomiast do 27 stycznia 2015 roku w zdarzeniach drogowych zginęło już 20 osób, gdzie piesi stanowili 75% ogółu zabitych.
Do najczęstszych zdarzeń dochodzi w przypadku potrącenia pieszego podczas wykonywania manewru wyprzedzania przez kierujących na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim lub omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Wykroczenia te popełniane są najczęściej na drogach o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku.
W dalszym ciągu duża liczba wykroczeń popełnianych przez pieszych pokazuje, że nadal ignorowane są przez nich przepisy kodeksu drogowego odnoszące się do obowiązku używania elementów odblaskowych lub prawidłowego poruszania się po drodze. Znaczący jest także fakt uczestniczenia w zdarzeniach drogowych pieszych znajdujących się w stanie nietrzeźwości, a nawet stwierdzone przypadki leżenia nietrzeźwych pieszych na jezdni.
W związku z powyższym policjanci w trakcie działań obejmą szczególnym nadzorem przejścia dla pieszych , głównie zlokalizowanych w rejonach placówek gastronomicznych i handlowych, zakładów pracy, szkół, kościołów, przystanków komunikacji zbiorowej oraz odcinków dróg ze wzmożonym ruchem pieszych. Funkcjonariusze będą wykorzystywać wideorejestratory oraz kamery ręczne w formie statycznej i dynamicznej.
Policjanci zwrócą szczególną uwagę na nieprawidłowe wyprzedzanie oraz omijanie pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, będą egzekwować obowiązek zatrzymania się przed sygnalizatorem wyświetlającym kolor czerwony, również będą reagować nieprawidłowe parkowanie pojazdów w rejonie przejść dla pieszych. Kolejne zadania do kontrola prędkości, egzekwowanie obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych, bezwzględne eliminowanie z ruchu nietrzeźwych pieszych, którzy w sposób rażący naruszają zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE