W piątek, 18 lipca, w Ciechanowie Bolesława Biegasa (Biegalskiego) malarza, rzeźbiarza uhonorowano pamiątkową tablicą oraz uruchomiono na cały miesiąc wystawę „Wędrówka ducha myśli”.
Wśród prac znalazły się gościnnie dzieła Xawerego Dunikowskiego, kolegi malarza z czasów studiów w Krakowie. W sumie można zobaczyć 21 rzeźb w brązie i obrazy. Losy obydwu rzeźbiarzy potoczyły się później zupełnie odmiennie. Ciekawostką jest fakt, że obydwu artystów łączyły te same fascynacje artystyczne, a nawet … plastyczka Sara Lipska rodem z Mławy, muza Dunikowskiego, a w Paryżu zaprzyjaźniona także z Biegasem, mająca obok niego atelier.
Przypomnijmy Bolesław Biegas (1877-1954) to największy artysta Ziemi Ciechanowskiej, ceniony do dziś w świecie rzeźbiarz, malarz, literat - urodził się kilkanaście kilometrów od Ciechanowa, w Koziczynie, gm. Regimin. W ubogiej chłopskiej chacie, wcześnie osierocony Bolek Biegalski, tylko dzięki pomocy proboszcza parafii w Koziczynie ks. Aleksandra Rzewnickiego oraz ciechanowskiego Judyma, lekarza Franciszka Rajkowskiego, zaczął nad Łydynią uczęszczać, dopiero w wieku 18 lat do szkoły. W Ciechanowie też rozpoczął swoją drogę artystyczną - jak napisał jego biograf z Paryża prof. Xavier Deryng: „w Ciechanowie ruszyła artystyczna kariera Biegasa”. Znad Łydyni także wyjeżdżał: w 1897 roku na studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie - dzięki pomocy Aleksandra Świętochowskiego, który zmienił mu nazwisko na Biegas i pomógł uzyskać stypendium - a potem, w wieku 24 lat, do Paryża - kiedy to kolejnego wsparcia udzielił mu nie tylko Aleksander Świętochowski, ale też ordynat opinogórski hrabia Adam Krasiński, wnuk trzeciego wieszcza Zygmunta Krasińskiego.
We Francji Bolesław Biegas stał się niemal od razu sławny, okrzyknięty jako poeta rzeźby, słowiański geniusz - przez 30 lat konkurował w sukcesach artystycznych nawet z francuskim rzeźbiarzem François-Augustem-René Rodinem (1840-1917), uważanym za prekursora nowoczesnego rzeźbiarstwa. Nad Sekwaną Biegas znalazł nowych mecenasów dla swojej niezwykłej, niezależnej sztuki (Henryk i Jadwiga Trutschelowie), stworzył również największe dzieła rzeźbiarskie, malarskie i literackie. Zmarł też i spoczął w Paryżu. Do dziś nad Sekwaną jest najwięcej jego prac, istnieje Muzeum Biegasa (w Bibliotece Polskiej), która posiada wszelkie prawa autorskie do jego dzieł.
foto:K.Kosmala
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE