W Zespole Szkół Technicznych im. Stanisława Płoskiego w Ciechanowie odbyła się debata młodzieży w ramach programu „Dziecko bezpieczne w rodzinie i szkole”. Poruszone zostały tematy cyberprzemocy oraz uzależnienia od telefonów komórkowych i internetu.
Program realizowany jest przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty oraz Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Uczestnikami debaty byli: młodzież, rodzice, dyrekcja szkół oraz paneliści pani psycholog Emilia Górczyk- pracownik Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Ciechanowie oraz st. sierż. Jolanta Bym, asp. szt. Ewa Olba i podinsp. Piotr Mitter- funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. Uczniowie przedstawili, krótkie scenki dotyczące przemocy z użyciem internetu i telefonów komórkowych oraz uzależnienia od mediów elektronicznych. Wprowadziły one zebranych w temat debaty i wywołały dyskusję. Młodzież wyrażała swoje odczucia i spostrzeżenia związane z przedstawionymi historiami. Zadawała też pytania m.in. „Jak prawo chroni nas przed cyberprzemocą?”, „Jakie są konsekwencje dla cyberprzestępcy?” „Jaka jest skala zjawiska ?”, „Gdzie możemy się zwrócić o pomoc?” „Jaka jest różnica między uzależnieniem, zwykłym użytkowaniem telefonu i internetu?”, „Jakie są skutki uzależnienia od internetu?”, „Jak pomóc osobie uzależnionej?”
Wyciągnięto wnioski z debaty, które przedstawiamy poniżej tj.:
- kontrolować czas poświęcony na korzystanie z internetu i telefonu
- chronić swoje hasła i loginy
- dbać o relacje międzyludzkie
- nie odpowiadać na zaczepki w sieci
- zachować dowody cyberprzemocy
- nie zamieszczać w sieci swoich zdjęć filmów oraz zdjęć swojego mieszkania
Młodzież dowiedziała się co robić będąc ofiarą oraz świadkiem cyberprzemocy.
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE