Aż sześć Banków Żywności z różnych miast Polski nagrodzono w konkursie grantowym „1000 pierwszych dni dla zdrowia” organizowanym przez Fundację NUTRICIA. Zwycięzcy zaproponowali wartościowe aktywności na rzecz edukacji żywieniowej kobiet w ciąży oraz dzieci do lat 3. Na ich realizację otrzymają granty w wysokości piętnastu tysięcy złotych każdy. To już druga edycja konkursu grantowego dla Banków Żywności.
Działania będą przeprowadzane pomiędzy kwietniem a listopadem; obejmą łącznie kilkanaście tysięcy lokalnych odbiorców. W ramach projektów realizowane będą m.in.: konferencje, warsztaty, spotkania dla rodziców i konsultacje żywieniowe. Ich adresaci – rodzice, pracownicy żłobków i opiekunowie małych dzieci – będą mogli uzyskać porady od specjalistów w zakresie żywienia, skonsultować jadłospis swojego dziecka i zadać pytania, na które nie zawsze starcza czasu podczas wizyty u pediatry. Banki Żywności przygotowały także różnego rodzaju akcje promujące i angażujące rodziców i opiekunów, takie jak np. warsztaty kulinarne dla najbardziej aktywnych rodziców czy konkurs fotograficzny. Realizowane będą również zbiórki żywności i jej dystrybucja wśród najbardziej potrzebujących rodzin z małymi dziećmi. Wszystkie aktywności zaplanowano w regionach, w których działają nagrodzone Banki Żywności. Oto ich lista:
Podczas swoich działań Banki Żywności będą popularyzować wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych dzieci i wpływu właściwego odżywiania kobiet w ciąży na zdrowie dziecka.
Prawidłowe odżywianie zarówno w trakcie ciąży, jak i przez pierwszych 1000 dni życia ma bowiem kluczowe znaczenie dla zdrowia dziecka w przyszłości. Wtedy zachodzi tzw. programowanie żywieniowe we wczesnym okresie życia – proces, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu także w dorosłości.
Ponadto w tegorocznych działaniach edukacyjnych Banki Żywności uwzględniły 6 złotych zasad żywienia na 1000 pierwszych dni. Jedną z nich jest zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości witaminy D przez cały rok. Niestety, przeciętna dieta z reguły nie dostarcza dziecku odpowiedniej ilości tego ważnego składnika. Potwierdzają to badania diety dzieci w wieku 13-36 miesięcy, przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA – wynika z nich, że 80% dzieci w Polsce ma dietę zbyt ubogą w witaminę D i wapń. Dlatego właśnie specjaliści zalecają, by stosować suplementację witaminy D przez cały rok lub uzupełniać potrzebną dawkę, podając wzbogacone produkty spożywcze. Te i inne zalecenia ekspertów będą rozpowszechniane w ramach działań realizowanych przez Banki Żywności z Ciechanowa, Częstochowy, Krakowa, Łodzi, Olsztyna i Warszawy.
Konkurs grantowy dla Banków Żywności został zorganizowany przez Fundację NUTRICIA w ramach Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. To już druga edycja konkursu, którego celem jest edukacja i upowszechnianie pozytywnych nawyków żywieniowych oraz dotarcie do jak największej grupy rodziców i opiekunów, także z rodzin ubogich i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wszystkie informacje o prowadzonych działaniach będą zamieszczane w aktualnościach na stronie www.1000dni.pl oraz www.bankizywnosci.pl.
Czy wiesz, że geny tylko częściowo determinują zdrowie Twojego dziecka? Pierwszych 1000 dni to wyjątkowy czas, w którym masz realny wpływ na jakość jego życia teraz i… w przyszłości. Dzięki prawidłowemu żywieniu programujesz zdrowie dziecka na kolejne lata. „1000 pierwszych dni dla zdrowia” to największy w Polsce program edukacyjny poświęcony żywieniu dzieci do 3. roku życia. To pierwsza taka akcja o charakterze ogólnokrajowym, która skupia szeroką koalicję partnerów i kompleksowo podejmuje temat żywienia najmłodszych dzieci. Dowiedz się więcej na www.1000dni.pl.
Dodatkowych informacji udzielają:
Agnieszka Bielska
Federacja Polskich
Banków Żywności
tel. kom. 692 022 018
Agata Prorok
Fundacja NUTRICIA
tel. kom. 519 726 170
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Anna Miłoszewska
Biuro Prasowe Programu
”1000 pierwszych dni dla zdrowia”
tel. kom: 506 052 096
KOMENTARZE
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.JEDNOCZEŚNIE UZYTKOWNICY ZAMIESZCZAJĄC KOMENTARZ OSWIADCZAJĄ, ŻE BIORĄ PEŁNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TREŚCI UMIESZCZONE PRZEZ SIEBIE